لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

بنیانگذار وبسایت «لیبرالهای سعودی» به ۱۰ سال زندان محکوم شد


سازمان عفو بین الملل از مقامات عربستان سعودی خواست حکم مجازات «رائف بدوی» بنیانگذار وب سایت لیبرالهای آزاد عربستان سعودی را لغو کند.
رائف بدوی به دلیل برگزاری یک بحث عمومی در وب سایت خود، به اتهام توهین به اسلام، محکوم به ده سال حبس ، پرداخت یک میلیون ریال سعودی (معادل ۲۶۶ هزار دلار) جریمه و ۱۰۰۰ ضربه شلاق شده است.

رائف بدوی قبلاً در ژوئیه سال گذشته به ۷ سال زندان و ۶۰۰ ضربه شلاق محکوم شده بود، ولی دادگاه تجدید نظر حکم قبلی را باطل و بعد از محاکمه جدید مجازات وی را افزایش داد.

وکیل آقای بدوی مجازات تعیین شده را بسیار شدید خواند، اگرچه دادستانی تقاضا کرده بود وی به اتهام ارتداد محاکمه شود که مجازات اعدام در پی دارد اما قاضی محاکمه به عنوان ارتداد را رد کرد. بدوی می تواند از این حکم تقاضای تجدید نظر کند.
رائف بدوی در سال ۲۰۱۲ به اتهام جرم اینترنتی و «عدم اطاعت از پدر» - که بر اساس قوانین سعودی جرم محسوب می شود – دستگیر شد.
به گفته دیدبان حقوق بشر سایت اینترنتی رائف بدوی شامل مطالبی انتقادی از مفتی اعظم عربستان سعودی نیز بوده است.
مسئول فنی وبسایت لیبرالهای آزاد سعودی نیز به حکم دادگاه جداگانه ای به اتهام حمایت از برگزاری یک بحث عمومی که از نظر دادستان «دشمنانه نسبت به دولت و ترغیب به تظاهرات» تلقی شده، به ۶ سال زندان و پنجاه هزار ریال (حدود ۱۳۰۰۰ دلار) محکوم شد.
یک شهروند دیگر عربستان سعودی نیز به دلیل انتشار مطلبی از یک روحانی شیعه در وبسایت خود به ۵ سال زندان محکوم شده است.
XS
SM
MD
LG