لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۹

گزارش: تا اجلاس بعدی مجلس خبرگان دو ماه باقی مانده است


گزارش: تا اجلاس بعدی مجلس خبرگان دو ماه باقی مانده است
گزارش: تا اجلاس بعدی مجلس خبرگان دو ماه باقی مانده است

اکبر هاشمی رفسنجانی، رييس مجلس خبرگان رهبری در روزهای اخير آماج حملات تازه طرفداران رهبر جمهوری اسلامی قرار گرفته است. اين در حالی است که تا برگزاری اجلاس بعدی مجلس خبرگان که برخی از تحليلگران آن را در سرنوشت سياسی آقای رفسنجانی مهم می دانند، حدود دو ماه باقی مانده است.

حملات تازه به اکبر هاشمی رفسنجانی با تمسک به دستاويز نوشتاری صورت می گيرد که وی ده روز پيش به مناسبت سی و سومين سالگرد اعتراض مردم قم عليه حکومت شاه در ۱۹ دی ماه در وبسايت خود، منتشر کرد و در آن ضمن بيان رويدادهای روز به انتقاد از کسانی پرداخت که به گفته وی مزورانه پشت رهبر جمهوری اسلامی پناه گرفته اند و به روحانيت حمله می کنند. وی همچنين نسبت به شدت گرفتن توهين و تهمت به روحانيون و مراجع تقليد، از سوی کسانی که وی آنها را مارهای افسرده توصيف کرده بود، هشدار داد.

اين نوشتار آقای رفسنجانی زمينه ساز آن شد که وی در روزهای اخير بار ديگر در کانون حملات سياسی و رسانه ای اصولگرايان قرار گيرد.

کاظم صديقی، امام جمعه موقت تهران، به خبرگزاری فارس گفته است که صدور بيانيه ۱۹ دی در امتداد اشتباهات هاشمی رفسنجانی است. کاظم صديقی که منصوب رهبر جمهوری اسلامی است، نوشتار تازه رييس مجلس خبرگان را نشانه دوری وی از واقعيات دانسته و گفته است کسی به حرف‌های هاشمی رفسنجانی، توجه نمی‌کند.

از سوی ديگر، عبدالنبی نمازی، از اعضای مجلس خبرگان رهبری، اکبر هاشمی رفسنجانی را به دليل انتشار بيانيه سالگرد ۱۹ دی به تندی سرزنش کرده و به خبرگزاری فارس گفته است انتظار اکثريت مجلس خبرگان، پايان سکوت هاشمی در برابر جريان فتنه است.

جريان فتنه عنوانی است که طرفداران رهبر جمهوری اسلامی برای توصيف مخالفان و حرکت اعتراضی آنها به کار می برند.

روزنامه کيهان نيز پيشتر در يادداشتی به قلم حسين شريعتمداری، نماينده رهبر جمهوری اسلامی در اين روزنامه، بيانيه ۱۹ دی اکبر هاشمی رفسنجانی را مورد انتقاد قرار داده و از وی خواسته بود تکليف خود را با جريان فتنه روشن کند.

افزايش انتقاد اصولگرايان از آقای هاشمی رفسنجانی در شرايطی است که بعضی از حاميان رهبر جمهوری اسلامی، در ماه های اخير خواهان کنار رفتن اکبر هاشمی رفسنجانی از رياست مجلس خبرگان شده اند.

قرار است اجلاس بعدی مجلس خبرگان رهبری در روزهای ۲۴ و ۲۵ اسفند سال جاری در تهران برگزار شود. اين مجلس که وظيفه اصلی آن تعيين و برکنار کردن رهبر جمهوری اسلامی و نظارت بر عملکرد اوست از بدو تاسيس از مواضع رهبر وقت پيروی کرده است و به گفته ناظران مسايل ايران، وظايف خود را انجام نداده است.

XS
SM
MD
LG