لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۲

آخرین گزارش از وضعیت تشعشعات اتمی فوکوشیما


آخرین گزارش از وضعیت تشعشعات اتمی فوکوشیما
آخرین گزارش از وضعیت تشعشعات اتمی فوکوشیما

در حالی که بحران نیروگاه هسته ای فوکوشیما دائیچی در ژاپن ادامه دارد بسیاری در ایالات متحده، چین و روسیه با خرید و جمع آوری قرص ایدور پتاسیم قصد دارند خود را در مقابل پرتوهای رادیواکتیو موجود در فضا که می تواند توسط باد منتقل شود محافظت کنند.

دولت ژاپن از شهروندان آن کشور خواسته است تا شعاع بیست کیلومتری نیروگاه، خانه های خود را تخلیه کنند و کسانی که در ۳۰ کیلومتری زندگی می کنند نیازی به این کار ندارند. برخی دولت ها از جمله ایالات متحده به شهروندان خود که در ژاپن هستند هشدار داده اند حتی به ۸۰ کیلومتری نیروگاه نزدیک نشوند. در همین حال ده ها هزار نفری که از نزدیکی نیروگاه گریخته اند با ابزار اندازه گیری ذرات رادیواکتیو آزمایش شده اند. به ویژه که کودکان در مقابل پرتوهای رادیواکتیو بسیار آسیب پذیر هستند. هنگامی که راکتور اتمی چرنوبیل اوکرایین در سال ۱۹۸۶ منفجر شد کسانی که در نزدیکی آن زندگی می کردند در معرض پرتوهای رادیواکتیو شدیدی قرار گرفتند و بیش از شش هزار کودک نیز به سرطان تیرویید مبتلا شدند.

دکتر ادوین لیمن می گوید «رادیواکتیو برای کودکان بد است زیرا به DNA آن ها صدمه می زند و بر تقسیم سلولی اثر می گذارد.»

پزشکان می گویند با اسکن بدن می توان فهمید چه میزان رادیواکتیو در بدن جذب شده و خوردن قرص ایدور پتاسیم پیش از این که بدن در معرض ذرات رادیواکتیو قرار گیرد می تواند از بروز برخی سرطان ها جلوگیری کند.

دکتر جان سو در مورد واحدهای اندازه گیری رادیواکتیو می گوید «یکی از واحدهای اندازه گیری rem است . واحد دیگر sievert است که واحد بزرگی است و ما milli seviert را به کار می گیریم. مثلا یک عکسبرداری سینه دو دهم میلی سیورت پرتو دارد.» دکتر جان سو می افزاید انسان در یک سال نباید در معرض بیش از یک milli seviert قرار گیرد و بیش از ۱۷ milli seviert احتمالا انسان را به سرطان مرگبار دچار خواهد کرد.

به گزارش انستیتو تکنولوژی ماساچوست بیشترین مقدار پرتوهای رادیواکتیو در نیروگاه هسته ای فوکوشیما ۴۰۰ milli seviert بود گرچه میزان تشعشع ها به سرعت رو به کاهش رفت و با دور شدن از نیروگاه مقدار آن کم می شود. دانشمندان می گویند آن چه اهمیت دارد نه تنها میزان رادیواکتیو بلکه طول زمانی است که بدن در معرض آن قرار می گیرد.

XS
SM
MD
LG