لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۴

وزیر خارجه بریتانیا در نخستین گفت‌وگوی تلفنی با امیرعبداللهیان: ایران شهروندان بریتانیایی را آزاد کند و به مذاکرات وین بازگردد


دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا (آرشیو)
دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا (آرشیو)

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، از ایران خواست شهروندان بریتانیا را که «خودسرانه» در آن کشور بازداشت شده‌اند آزاد کند و به میز گفت‌وگوها با قدرت‌های جهان برای احیای توافق هسته‌ای بازگردد.

وزیر خارجه بریتانیا روز دوشنبه ۲۲ شهریور با اعلام این موضوع در حساب توئیتر خود از اولین گفت‌وگوی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جدید ایران، خبر داد و نوشت دو طرف در این گفت‌وگو «علائق مشترک» دو کشور را درباره «یک افغانستان باثبات» مورد بحث قرار دادند.

از سوی دیگر خبرگزاری‌های ایران می‌گویند امیرعبداللهیان در این گفت‌وگو «به انتظار جمهوری اسلامی ایران در لغو تمامی تحریم‌ها» اشاره کرده و گفته است دولت ابراهیم رئیسی اگرچه «در حال مشورت های داخلی در مورد نحوه ادامه مذاکرات وین است»، اما «به مذاکراتی که دارای نتایج ملموس بوده و حقوق و منافع مردم را تامین کند اقبال خواهد داشت.»

شش دور مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام، که پیش از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی صورت گرفت، بی‌نتیجه مانده است. آمریکا از ایران خواسته است به میز مذاکره بازگردد و هشدار داده که فرصت ایران در این زمینه نامحدود نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG