لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۲

رییس جمهوری آمریکا می گوید القاعده از سوزاندن قران بهره برداری خواهد کرد


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید برنامه یک کشیش آمریکایی برای سوزاندن نسخه های قران ابزاری خواهد بود که القاعده از آن برای یارگیری استفاده خواهد کرد.
آقای اوباما روز پنجشنبه در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی ای بی سی گفت برنامه کشیش سربازان آمریکایی در مکان هایی مانند افغانستان را بشدت بخطر خواهد انداخت.
رییس جمهوری این طرح را یک عمل مخرب نامید، با این حال گفت آمریکا قوانینی دارد که از چنین اقدامات منفوری حفاظت می کند.

تری جونز، کشیش کلیسایی در ایالت فلوریدا، که ۵۰ عضو دارد، گفته است قصد او برای سوزندان مقدس ترین نماد اسلام، متوجه اسلام افراطی است.
با این حال، او به روزنامه یو اس ای تودی گفت اگر از کاخ سفید، وزارت امور خارجه یا پنتاگون پیامی دریافت کند، درباره طرح های خود بازاندیشی خواهد کرد. اما گفت تاکنون با او تماس گرفته نشده است.
پرزیدنت اوباما نظر خود را پس از آن ابراز داشت که رییس جمهوری اندونزی، پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان، از او خواست شخصا مداخله کند.

یک سخنگوی رییس جمهوری اندونزی می گوید او در نامه های به آقای اوباما نگرانی خود را ابراز داشت.
نوری المالکی نخست وزیر عراق روز پنجشنبه هشدار داد که تند روها از سوزاندن قران به عنوان بهانه ای برای قتل های بیشتر استفاده خواهند کرد و خواهان مداخله برای متوقف ساختن آن شد. مالکی به سفیر و فرمانده نظامی آمریکا در عراق گفت اگر طرح قران سوزی اجرا شود، مناسبات بین دو کشور آسیب خواهد دید.
علیرغم مخالفت گسترده رهبران مذهبی و سیاسی، تری جونز حاضر نیست از تصمیم خود منصرف شود.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت جای تاسف است کشیشی که یک کلیسای کوچک را اداره می کند بتواند توجه جهانی را به آنچه او آنرا یک «نقشه شرم آور» نامید، جلب کند.
یک سخنگوی بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید این اقدام به شانس برقراری صلح و ثبات در افغانستان صدمه خواهد زد.
واتیکان می گوید سوزاندن قران عملی خطرناک و وخیم است.
ژنرال دیوید پتریوس فرمانده ارشد نظامی آمریکا و ناتو در افغانستان، و آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو، گفتند سوزاندن نسخه های قران می تواند جان سربازان آمریکایی را بخطر بیاندازد، و طالبان می تواند از آن برای تبلیغات استفاده کند.
تری جونز می گوید او این هشدار ها را جدی می گیرد، اما معتقد نیست که کوتاه آمدن کار درستی باشد.

XS
SM
MD
LG