لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۲

تحلیل یک روزنامه کانادایی از ارتباط فعالیت های سپاه قدس با فعالیت بانک ملی ایران


تحلیل یک روزنامه کانادایی از ارتباط فعالیت های سپاه قدس با فعالیت بانک ملی ایران
تحلیل یک روزنامه کانادایی از ارتباط فعالیت های سپاه قدس با فعالیت بانک ملی ایران

روزنامه کانادایی گلوب اند میل در گزارش روز سه شنبه ١٩ مهر خود به فعالیت های سپاه قدس اشاره می کند و می نویسد این گروه نظامی ایران که به قتل سفیر عربستان سعودی در واشنگتن متهم شده، در گذشته با بانک ملی ایران ارتباط داشته است.

محمود رضا خاوری، رئیس پیشین بانک ملی ایران که تابعیت کانادا را نیز داراست، پس از تسلیم استعفانامه خود به کانادا سفر کرده و در یک منزل سه میلیون دلاری در تورنتو اقامت گزیده است. نام آقای خاوری در مرکز پرونده اختلاس سه میلیارد ریالی بانک های ایران قرار دارد.

این روزنامه کانادایی ضمن اشاره به نگرانی بلندمدت جامعه بین الملل از فعالیت های دیگر بانک ملی ایران می نویسد ایالات متحده و اتحادیه اروپا بانک ملی و بانک سپه را به سرمایه گذاری در فعالیت های تروریستی و کمک به برنامه های اتمی و موشکی ایران متهم کرده اند.

وزارت خزانه داری ایالات متحده در سال ۲۰۰۷ بانک ملی را به ارسال کمک صد میلیون دلاری به سپاه قدس و بهره گیری از «اقدامات بانکی گمراه کننده برای مخفی کردن نقش خود» متهم کرد.

گلوب اند میل به نقل اسناد دیپلماتیک و محرمانه ویکی لیکس نوشته است که اتاوا در سال ۲۰۰۳ نیز از تلاش بانک ملی ایران برای تاسیس شعبه ای از این بانک در کانادا ممانعت به عمل آورد.

نادر هاشمی، استاد ایرانی دپارتمان مطالعات بین الملل ژوزف کوربل در دانشگاه دنور به خبرنگار گلوب اند میل گفته است که وضعیت کنونی طی هفته ها و احتمالاً ماه های آینده سیاست ایران را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

این روزنامه کانادایی از اسناد دیپلماتیک و مکاتبات فیلیپ رابینسون، رئیس اداره تنظیم اطلاعات مالی بریتانیا به دیپلمات های ایالات متحده گفته بوده است که «به تیم خود و نیز نهادهای اطلاعاتی و امنیتی بریتانیا دستور داده بوده تا به هر وسیله ممکن در مورد ارتباط بین گسترش ( سلاح های کشتار جمعی )، فعالیت های تروریستی و ارتباط آن ها با بانک های ایرانی اطلاعات کسب کنند.

XS
SM
MD
LG