لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۳

ناکامی نامزدهای زن در نخستین انتخابات مجلس شورای قطر؛ آنها می‌گویند: ما ضعیف نیستیم


انتخابات مجلس شورای قطر در شهر دوحه - ۱۰ شهریور ۱۴۰۰
انتخابات مجلس شورای قطر در شهر دوحه - ۱۰ شهریور ۱۴۰۰

هیچ یک از ۲۶ زنی که برای رقابت در نخستین انتخابات قانون‌گذاری قطر در روز شنبه نامزد شده‌ بودند، رای نیاوردند. این ناکامی آنها را که می‌خواستند صدایی برای زنان و دیگر مردم قطر در این کشور پادشاهی در حاشیه خلیج فارس باشند، ناامید کرده است.

این رای‌گیری برای انتخاب ۳۰ عضو از ۴۵ کرسی مجلس به دستور پادشاه این کشور برگزار شد. ۱۵ عضو باقیمانده توسط امیر به این سمت منصوب می‌شوند.

این مجلس می‌تواند دامنه‌ محدودی از سیاست‌ها را برای این کشور کوچک ولی ثروتمند که تشکیل احزاب سیاسی در آن ممنوع است، تصویب کند.

عایشه حمام الجاسم، سرپرستار ۵۹ ساله که در منطقه المرخیه دوحه نامزد شده بود، در این باره می‌گوید، مجلسی که تمام اعضایش مرد باشند بازگوکننده دیدگاه کل قطر نیست.

وی از زنان قطری خواست «در مورد آن چه اعتقاد دارند صحبت کنند» و آنها را تشویق کرد که در آینده به زنان نیرومندی که نامزد شده‌اند رای دهند.

خانم جاسم، مانند دیگر نامزدهای زن، گفت با مردانی روبرو شده است که معتقد بودند زنان نباید نامزد شوند. خانم جاسم که مهارت‌های کاری زیادی دارد، بر اولویت سیاست‌هایی مثل سلامت و بهداشت، اشتغال کاری جوانان، و بازنشستگی متمرکز بود.

وی در محل رای‌گیری که درهای ورودی جداگانه‌ای برای زنان و مردان داشت، گفت: «من فقط می‌گویم: من قوی هستم. توانا هستم. من خودم را مثل یک مرد [برای این سمت] مناسب می‌بینم. اگر می‌خواهید من را ضعیف ببینید، به شما بستگی دارد، اما من ضعیف نیستم.»

XS
SM
MD
LG