لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۶

نخستين همايش کشورهای صادرکننده گاز در دوحه


نخستين همايش کشورهای صادرکننده گاز در دوحه
نخستين همايش کشورهای صادرکننده گاز در دوحه

سازمان کشورهای صادرکننده گاز پس از ۱۰ سال تشکيل، اولين همايش خود را در دوحه برگزار کرد. کشورهای عضو اين سازمان بر اهميت همکاری در خصوص تثبيت قيمت گاز نسبت به قيمت نفت تاکيد کردند.

شيخ حامد بن خليفه الثانی، امير قطر، ميزبان اولين همايش سازمان کشورهای صادرکننده گاز بود که روز سه شنبه در دوحه برگزار شد. در اين همايش، کشورهای عضو در خصوص فوائد همکاری در سازمانی به شکل يک کارتل که قيمت گاز را تعيين و نسبت به قيمت نفت تثبيت کند، بحث و تبادل نظر کردند.

لئونيد بخانووسکی، دبير کل اين سازمان، در کنفرانسی که پس از همايش برگزار شد بر اهميت همکاری کشورهای عضو در ثبيت قيمت گاز تاکيد کرد و گفت: اهميت فزاينده گاز طبيعی به عنوان منبع سوخت و اطمينان از ثبات بازار جهانی، به شکوفايی اقتصادی در جهان، رعايت مقررات محيط زيست و توسعه فنی و علمی، کمک می کند. کشورهای عضو مايلند با تبادل تجارب و اطلاعات در چارچوب استانداردهای اين سازمان، با يکديگر همکاری کنند.

در حال حاضر، قيمت گاز در قراردادهای درازمدت تعيين می شود. عبدالله قراب، وزير نفت مصر، در اين کنفرانس مطبوعاتی خواستار تثبيت قيمت گاز بر اساس قيمت نفت شده و گفت: تا سال ۲۰۰۸ و حتی چند دهه قبل از آن، ما با قيمت نفت و گاز مشکلی نداشتيم، زيرا، اين دو قيمت به يکديگر مرتبط بودند و با يکديگر تثبيت می شدند؛ از سال ۲۰۰۸، ارتباط بين اين دو قيمت قطع شد.

محمود احمدی نژاد، رييس جهموری اسلامی ايران، قرار بود در اين همايش شرکت کند، اما، سفرش را در آخرين لحظات لغو کرد و به جای خود، رستم قاسمی، وزير نفت، را به دوحه فرستاد.

در کنار روسيه، بزرگترين توليد کننده گاز، ايران و قطر، کشورهای الجزيره، بوليوی، مصر، گينه استوايی، ليبی، نيجريه، ترينيداد، توباگو و ونزوئلا در اين همايش شرکت کردند. عمان روز يکشنبه گذشته به اين سازمان پيوست.

XS
SM
MD
LG