لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۵

انتشار آموزش کتک زدن همسر توسط یک ملای قطری خبر ساز شد


فاکس نیوز در گزارشی به یک ویدئوی جنجالی یک ملای مذهبی قطری اشاره کرده که در آن روش های «تنبیه» زنان توسط شوهرانشان را آموزش می دهد.

اشاره فاکس نیوز به گزارش روزنامه بریتانیایی «سان» است که ویدئوی ملای مذهبی شناخته شده اهل قطر به نام «عبد العزیز الخزرج» را پیشتر منتشر کرده بود.

در این فیلم، از یک پسربچه برای نشان دادن شیوه تنبیه استفاده شده است. آقای الخزرج که جامعه شناس است و در یک آکادمی شناخته شده در قطر تدریس می کند، در این ویدئو توضیح می دهد که مرد، سرپرست خانواده است و می تواند همسرش را تنبیه کند. او سپس شرح می دهد چطور یک مرد باید همسرش را «از روی عشق» کتک بزند تا «قدرت مرد» را احساس کند.

آقای الخزرج تأکید می کند که در این تنبیه بدنی هرگز نباید به زن سیلی زد چرا که این کار ممنوع است. او در بخشی از ویدئو نیز می گوید برخی از زنان دوست دارند شوهران خشن و قدرتمند داشته باشند.

در این راهنمای تصویری از پیامبر اسلام نقل قول‌هایی آورده شده که می گوید اسلام، دین بخشش است و اجازه نمی دهد مرد با مشت به صورت زنش بکوبد. آقای الخزرج تأکید می کند که تنبیه فیزیکی باید ملایم باشد و کمترین درد را داشته باشد.

او در بخشی از ویدئو، شانه های پسر بچه را می گیرد و تکانش می دهد و می گوید: «چند بار باید به تو بگویم خانه را ترک نکن.»

قطر، در سال ۲۰۲۲ میزبان بازی‌های جام جهانی فوتبال خواهد بود؛ مسئله ای که فیفا را زیر تیغ انتقاد فعالان حقوق بشر برده است. انتشار این ویدئو، بار دیگر، قطر را به دلیل نقض حقوق بشر خبرساز کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif
XS
SM
MD
LG