لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۲

امضای یادداشت تفاهم همکاری اقتصادی بین آمریکا و قطر


آمریکا و قطر یادداشت تفاهم همکاری اقتصادی امضا کردند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

یادداشت تفاهم برگزاری گفتگوهای اقتصادی بین دوحه و واشنگتن طی مراسمی به امضای جان کری وزیر خارجه آمریکا و همتای قطری خود خالد العطیه رسید.

در این مراسم که روز دوشنبه ۲۶ اکتبر در ساختمان وزارت خارجه آمریکا برگزار شد، جک لو وزیر خزانه‌داری آمریکا و شریف العمادی، وزیر اقتصاد قطر و عبداله بن سعود رئیس صندوق سرمایه گذاری این کشور حوزه خلیج فارس نیز حضور داشتند.

پیش از امضای یادداشت تفاهم بین دو کشور، تونی بلینکن معاون آقای کری ضمن با اهمیت خواندن روابط امنیتی بین دو کشور، گفت که پیوندهای اقتصادی مکمل خوبی برای گسترش روابط همه جانبه بین دو کشور است.

این مقام آمریکایی بار دیگر به پایبندی کشورش به دفاع از همپیمانان آمریکا در منطقه خاورمیانه اشاره کرد.

آقای بلینکن گفت: "امروز یادداشت تفاهمی بین دو کشور به امضا خواهد رسید که به موجب آن گفتگوهای اقتصادی و سرمایه گذاری بین دو کشور با هدف تعمیق زمینه‌های مختلف همکاری اقتصادی به صورت سالانه انجام خواهد گرفت. آمریکا نقش سیاسی قطر را فراتر از نقش منطقه ای آن می داند و این کشور را کشوری با نفوذ در منطقه و منبع سرمایه گذاری تلقی می‌کند. "

به گفته وی شش دانشگاه معتبر آمریکا در قطر شعباتی دایر کردند که نشانگر توسعه روابط بین دو کشور در دیگر زمینه هاست.

آقای بلینکن از سرمایه گذاری ۳۵ میلیارد دلاری قطر در آمریکا نیز قدر دانی کرد.

در این جلسه محمد الکواری، سفیر امیر نشین قطر در واشنگتنف روابط سیاسی دو کشور را ژرف دانست.

او گفت: "پس از امضای قرارداد بازرگانی بین دو کشور در سال ۲۰۰۴، روابط تجاری بین دو کشور به صورت تصاعدی رشد کرده و در سال گذشته به حدود ۷ میلیارد دلار رسید.

قطر از اعضای کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است. این کشور دیدگاه مشابهی با آمریکا در زمینه بحران سوریه دارد. هر دو کشور خواهان برکناری بشار اسد از حکومت هستند.

دوحه یکی از کشورهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در مبارزه با گروه افراطی داعش است.

XS
SM
MD
LG