لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۰

وزیر خارجه قطر مداخله نظامی در سوریه علیه بشار اسد را رد نکرد


لعطیه در کنفرانس خبری با جان کری - ۸ سپتامبر ۲۰۱۳
لعطیه در کنفرانس خبری با جان کری - ۸ سپتامبر ۲۰۱۳

وزیر امور خارجه قطر گفته است در پی مداخله نظامی روسیه در سوریه برای پشتیبانی از بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق، قطر ممکن است مداخله کند. دوحه از حامیان اصلی شورشیان مخالف اسد بوده است.

قطر نیز همراه با دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، از حملات هوایی روسیه در داخل سوریه، که منجر به خروج برخی از مناطق آن کشور از تصرف شورشیان شده است، ابراز نارضایتی کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خالد العطیه روز چهارشنبه در مصاحبه با شبکه خبری سی.ان.ان ، در پاسخ به این پرسش که آیا از موضع عربستان سعودی که احتمال گزینه نظامی در سوریه را در پی مداخله مسکو رد نکرده، حمایت می کند یا خیر، گفت "ما از هر اقدامی که از مردم سوریه حفاظت کند و مانع از تجزیه کشور شود، در همکاری با برادران سعودی و ترک خود، فروگذار نخواهیم کرد."

و اضافه کرد "اگر مداخله نظامی، از مردم سوریه در برابر بی رحمی رژیم حمایت کند، ما چنین خواهیم کرد."

وزیر خارجه قطر همچنین یادآور شد که با این حال دوحه ترجیح می دهد بحران های منطقه ای ، از جمله سوریه، از طریق گفت و شنود سیاسی مستقیم حل شود.

اظهارات العطیه با واکنش سریع دولت اسد روبرو شد و یک مقام ارشد هشدار داد دمشق به چنین « تهاجم مستقیمی» با شدت پاسخ خواهد داد.

تلویزیون المیادین مستقر در لبنان به نقل از فیصل مقداد معاون وزارت خارجه سوریه گفت "اگر قطر تهدید خود را برای مداخله نظامی در سوریه عملی کند، آنگاه ما آن را تجاوزی مستقیم تلقی خواهیم کرد."

XS
SM
MD
LG