لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۷

قطر می‌گوید ممکن است به خاطر «اعتبارش» از میانجی‌گری میان حماس و اسرائیل کناره‌گیری کند


Qatar US Blinken
Qatar US Blinken

نخست وزیر قطر گفت کشورش در حال ارزیابی مجدد نقش خود به عنوان یک میانجی مرکزی در مذاکرات آتش‌بس غزه و آزادی گروگانها است، چون به «اعتبار» قطر خدشه وارد شده و برخی از آن «سوء استفاده» می‌کنند.

محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی، روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری بدون نام بردن از گروه یا کشوری خاص افزود:«از این میانجی‌گری برای منافع سیاسی خاصی سوء استفاده شده نقش میانجی محدودیت‌هایی دارد و میانجی‌ها نمی‌توانند چیزهایی را فراهم کنند که خود طرفین درگیری از ارائه آن خودداری می‌کنند.»

سفارت قطر در واشنگتن روز سه‌شنبه از اظهارات استنی هویر، نماینده دموکرات کنگره آمریکا که در آن از ایالات متحده خواسته بود روابط خود را با قطر «بازنگری« کند، انتقاد کرده بود.

هویر روز دوشنبه گفت در صورتی که حماس «به جلوگیری از پیشرفت در مذاکرات آزادی گروگانها و برقراری آتش‌بس موقت ادامه دهد»، قطر باید این گروه را تنبیه کند.

تایمز اسرائیل روز دوشنبه به نقل از یک مقام ارشد اسرائیلی خبر داد که گروه اسلامگرای حماس تک‌تک بندهای آخرین پیشنهاد آتش‌بس و تبادل گروگان را رد کرده و خواسته‌های خود را افزایش داده است.

در پی حمله ۱۵ مهر سال گذشته حماس به اسرائیل، دست‌کم ۱۲۰۰ تن کشته شدند که اکثر آنها، غیر نظامی بودند. حمله‌ای که منجر به آغاز جنگ در نوار غزه شد. شبه‌نظامیان حماس همچنین بیش از ۲۳۰ تن را به گروگان گرفتند که در میان آنها، کودکان خردسال و سالمندان وجود دارند.

در جریان آتش‌بس یک هفته‌ای بین اسرائیل و حماس در دی‌ماه سال گذشته، حدود یکصد تن از گروگان‌ها با شماری از زندانیان فلسطینی مبادله شدند، اما هنوز حدود ۱۳۰ گروگان، اسیر حماس هستند که مشخص نیست چه تعدادی از آنها زنده باشند

XS
SM
MD
LG