لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۴

وزیر خارجه قطر خواهان گفتگوی جدی با ایران در موضوعات مختلف شد


خالد العطیه
خالد العطیه

وزیر امور خارجه قطر خواهان گفت و شنود « جدی» با ایران شده است، در همین حال از ادامه حمایت تهران از دولت سوریه بشدت انتقاد می کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، خالد العطیه روز سه شنبه در مصاحبه ای در دفترش، در یک آسمانخراش مشرف به دوحه گفت «توافق قاطع بین بازیگران عمده و ایران بهترین راه حل مساله اتمی است، و اظهار نظر کرد فضا برای کار با ایران در باره مسائل دیگر نیز باز شده است.»

او گفت «ما باید گفت و شنودی جدی با همسایه خود، ایرانی ها، داشته باشیم، و نگرانی های هر دو طرف را مطرح سازیم و به اتفاق حل کنیم.»

عطیه، که یک روز پس از ملاقات جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا با اعضای شورای همکاری خلیج فارس در قطر سخن می گفت، با این حال یادآور شد هنوز حوزه های عدم توافق عمده ای با ایران وجود دارد و افزود برای افزایش اعتماد دو جانبه باید کارهای بیشتری صورت گیرد، و از جمله به مساله «مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر» پرداخته شود.

عطیه گفت «ما در شورای همکاری بسوی هدف تحکیم حسن همجواری کار می کنیم. همچنین می خواهیم تهران نیز چنین رویکردی برگزیند، و فقط پس از آن می توانیم گفت و شنود ثمر بخشی داشته باشیم.»

آسوشیتدپرس می گوید کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، از ایران می خواهند به حمایت از نایب های ستیزه گر، مانند حزب الله لبنان، و گروه های دیگر، از جمله شورشیان شیعه یمن پایان دهد.

اما آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی پس از توافق اتمی بر حمایت خود از این گروه ها تاکید کرد.

یک حوزه عمده دیگر نبود توافق، حمایت ایران از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است. وزیر امور خارجه قطر گفت «ما دوست داریم ایران به سوریه از چشم مردم سوریه و نه از دید یک رژیم بی رحم نگاه کند.»

قطر متحد مهم آمریکا در خلیج فارس است، بمب افکن ها، هواپیماهای پشتیبانی و ستاد مقدم فرماندهی مرکزی آمریکا در آنجا مستقر هستند.

قطر همچنین یک میدان مشترک گازی عظیم با ایران در خلیج فارس دارد.

XS
SM
MD
LG