لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۹

قطر پژوهشگران بریتانیایی حقوق بشر را آزاد کرد


تظاهرات اتحادیه کارگران سوئیس در اعتراض به انتخاب قطر به عنوان میزبان مسابقات جام جهانی فوتبال سال ۲۰۲۲ - زوریخ، ۲۱ مهر ۱۳۹۲
تظاهرات اتحادیه کارگران سوئیس در اعتراض به انتخاب قطر به عنوان میزبان مسابقات جام جهانی فوتبال سال ۲۰۲۲ - زوریخ، ۲۱ مهر ۱۳۹۲

از سال گذشته که قطر به میزبانی بازی‌های جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ برگزیده شد، صدای اعتراض فعالان حقوق کارگران به شرایط خطرناک کاری و دستمزدهای پرداخت نشده کارگران در آن کشور بلند شد.

یک سازمان فعال حقوق بشر می‌گوید دولت قطر دو بریتانیایی را که هنگام تحقیق روی مشکلات کارگران مهاجر در آن کشور حاشیه خلیج فارس بازداشت کرده بود، روز دو‌شنبه آزاد کرد.

شبکه جهانی حقوق و توسعه گفته کریشنا اوپادیا، پژوهشگر ۵۲ ساله و گایمیر گوندف، عکاس ۳۶ ساله تبعه بریتانیا – که هر دو برای آن شبکه کار می‌کنند – روز ۹ شهریور هنگامی که آماده خروج از قطر می‌شدند، ناپدید شدند. دولت قطر روز شنبه تأیید کرد که آن دو را برای تخطی از قوانین کشور بازداشت کرده، ولی در مورد جرم آن‌ها توضیحی نداده است. این شبکه از آزادی دو کارمند و سلامتی آن‌ها خبر داده ولی گفته آن‌ها هنوز قطر را ترک نکرده‌اند.

وبسایت شبکه جهانی حقوق و توسعه مستقر در شهر استاوانگر نروژ آن را سازمانی غیرسیاسی معرفی کرده که از سال ۱۳۸۷ برای پیشبرد حقوق بشر و توسعه فعالیت می‌کند.

این سازمان در سال‌های گذشته از رفتار دولت قطر با کارگران مهاجر انتقاد کرده است. قطر، همچون اغلب کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، به کارِ شمار زیادی از کارگران مهاجر عمدتاً از کشورهای آسیایی متکی است که که دستمزد پایینی دارند.

از زمانی که قطر به میزبانی بازی‌های جام جهانی فوتبال سال ۲۰۲۲ (۱۴۰۱خورشیدی) برگزیده شد، فعالان حقوق کارگران در مورد شرایط خطرناک کاری، حقوق‌های پرداخت نشده و دیگر مشکلات کاری در آن کشور ابراز نگرانی کرده اند.

XS
SM
MD
LG