لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۵

پس از درخواست های تحت رهبری سعودی فشار بر واحد پول قطر افزایش می یابد


چکیده مقاله ای از نیکلاس مِگاو در روزنامه فاینشنال تایمز

با درخواست سیزده ماده ای روز جمعه کشورهای عرب از دوحه که بعید به نظر می رسد قابل اجرا باشد، احتمال ادامه بن بست دیپلماتیک بیشتر شد و فشار بر ریال قطر افزایش پیدا کرد.

بانک مرکزی قطر می کوشد ریال را در حوزه ای بسیار محدود حدود ۳/۶۴ در برابر هر دلار نگه دارد، اما در زمان انتشار این مقاله نرخ برابری ۳/۷۴۵۰ برای هر دلار بود. بامداد امروز نرخ برابری ۳/۷۶۲۳ گزارش شده بود. به گزارش بلومبرگ این پایین ترین سطح نرخ برابری ریال قطر با دلار از سال ۱۹۸۸میلادی است.

بانک مرکزی قطر ذخیره ارزی هنگفتی دارد و از تعهد خود به حمایت از ریال قطر در بلند مدت خبر داده است، حتی اگر نقدینگی پایین در بورس بازارهای نقدی به معنای این باشد که بعضی نهادها ریال را خارج از حدود طبیعی مبادله کنند.

با این وجود، تغییر کنونی وضعیت به ویژه در بازارهای سلف نشانه ای از کاهش اعتماد سرمایه گذاران به پایان گرفتن زودهنگام بحران دیپلماتیک قطر است.

نرخ برابری یک ساله ریال در برابر دلار که پس از آغاز محاصره اقتصادی قطر در پنجم ژوئن افزایش شدیدی پیدا کرده بود در روزهای اخیر پایین آمد، اما با خبر جمعه دوباره به سرعت بالا رفت.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG