لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۹

در گذشت رئیس ایل قاجار در پاریس


در گذشت رئیس ایل قاجار در پاریس
در گذشت رئیس ایل قاجار در پاریس

انجمن پژوهش های بین المللی قاجار روز جمعه – ۶ خرداد – اعلام کرد که سلطان علی میرزا، برادر زاده احمد شاه در پاریس در گذشت. وی که هنگام مرگ ۸۲ سال داشت، رئیس افتخاری انجمن پژوهش های بین المللی قاجار بود. انجمنی که در سطح بین المللی و در چارچوب آکادمیک به بازنگری تاریخ ۱۴۰ ساله قاجاریه در ایران پرداخته است.

سلطان علی میرزا که در سال ۱۹۹۲ میلادی کتابی در باره تاریخ قاجار به زبان فرانسه منتشر کرد، قرار بود آخرین کار خود را که ترجمه کتاب تاریخ عضدی بود؛ در روز گشایش یازدهمین کنفرانس بین المللی انجمن پژوهش های قاجار – ۱۳ خرداد - در آمستردام در اختیار شرکت کنندگان قرار دهد. این کتاب توسط سلطان احمد میرزا ( عضد الدوله) چهل و نهمین پسر فتح علیشاه قاجار نوشته شده و یکی از چند منبع مهم تاریخ دوران قاجار بشمار می رود.

این کنفرانس قرار است در انستیتوی بین المللی تاریخ اجتماعی آمستردام به مدت ۲ روز برگزار شود.

سلطان علی میرزا که تقریباً تمام عمر خود را در فرانسه گذرانده بود، زبان فارسی را به روانی صحبت می کرد. وی در تابستان گذشته کلکسیون مهمی از مدارک و عکس های خانوادگی خود را به مرکز پژوهش ها و اسناد این انجمن که در انستیتوی بین المللی تاریخ اجتماعی آمستردام قرار دارد؛ اهدا کرد.

مرکز اسناد انجمن پژوهش های بین المللی قاجار ۳ سال پیش در آمستردام گشایش یافت و اکنون یک مرکز مهم برای تحقیق در باره تاریخ اجتماعی – سیاسی – تجاری و بازرگانی حدود ۱۴۰ سال از تاریخ ایران و به ویژه آشنائی و پذیرش آن با تمدن غرب بشمار می رود.

XS
SM
MD
LG