لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۱

پوتین تاریخ همه‌پرسی درباره امکان دوباره انتخاب‌شدن به عنوان رئیس جمهوری را تعیین کرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز ۲۲ آوریل را به عنوان تاریخ همه پرسی سراسری درباره متمم های قانون اساسی آن کشور تعیین کرده است. این متمم ها در صورت تصویب شدن به او امکان این را می دهد که دست کم تا سال ۲۰۳۶ در راس قدرت بماند.

پوتین این دستور را سه شنبه، یک روز پس از تصویب این متمم ها از سوی دادگاه قانون اساسی روسیه، امضاء کرد. این متمم های جنجالی هفته پیش در هر دو مجلس ملی روسیه تصویب شد و مورد حمایت تمام مناطق روسیه قرار گرفت.

این متمم ها شمار سال های ریاست جمهوری پوتین را به صفر می رساند. دادگاه قانون اساسی روسیه اقدام مشابهی را برای تغییر قانون اساسی در سال ۱۹۹۸ در دور دوم ریاست جمهوری بوریس یلتسین رد کرده بود.

«کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه» گفت اگر شیوع ویروس کرونا برای بسیاری مشکل ساز شود، برگزاری همه‌پرسی به تعویق خواهد افتاد. شمار موارد تائید شده بیماری «کووید-۱۹» در روسیه در روز سه شنبه به ۱۱۴ نفر رسید؛ اما آماری از جان باختگان منتشر نشده است.

بر اساس قانون جاری روسیه دوره ریاست جمهوری پوتین در سال ۲۰۲۴ به پایان می رسد. این چهارمین دوره ریاست جمهوری او است. پوتین بین دوره دوم و سوم ریاست جمهوری اش طی سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ در مقام نخست وزیر ظاهر شد تا محدودیت دو دوره خدمت ریاست جمهوری را دور بزند.

این متمم های تازه در صورت به تصویب رسیدن در همه پرسی به پوتین اجازه می دهد برای دو دوره ۶ ساله دیگر در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند.

پوتین از سال ۱۹۹۹ تاکنون در مقام رئیس جمهوری یا نخست وزیر روسیه در قدرت بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG