لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۵

پوتين در نمونه برداری از يک نهنگ خاکستری روسيه شرکت کرد


ولاديمر پوتين، نخست وزير روسيه، روز چهارشنبه بيست و پنجم اوت از يک منطقه محافظت شده طبيعی، ديدن کرد و در نمونه برداری از يک نهنگ خاکستری که از شمال به شرقی ترين قسمتهای روسيه برای تابستان کوچ کرده است، شرکت کرد.

هزاران وال هر تابستان برای تغذيه و رشد بچه های خود در مسير سواحلِ شبه جزيره های چوکوتکا و کامچاتکا، جمع می شوند.

پوتين برای نمونه گيری از نهنگها، از تير و کمانی استفاده کرد که به شکل خاصی طراحی شده است. دانشمندان معمولاً برای نمونه برداری، يک پيکان کوچک را به اندازه چندسانتيمتر به قسمت چربی پوست نهنگ شليک می کنند که فوراً با مقدار کمی از نمونه بدن حيوان بيرون می آيد.

آقای پوتين در پاسخ به اين سؤال که چرا اين کار را می کند گفت «اين کار را دوست دارم. طبيعتمان را دوست دارم. و به کاری که دانشمندان انجام می دهند، احترام می گذارم. آنها کار مهم و مفيدی می کنند و اين برای من جالب است.»

يکی از روزنامه نگاران از نخست وزير روسيه پرسيد که آيا اين کار را خطرناک می بيند؟ وی در جواب گفت «می دانيد که زندگی کلاً خطرناک است.»

پوتين به شبه جزيره کامچاتکا سفر کرده است تا از صنايع شيلات و نظارت بر رعايت مقررات حفظ محيط زيست بازديد کند؛ موضوعی که يکی از اولويت های او به عنوان نخست وزير محسوب می شود.

روز سه شنبه آقای پوتين يک خرس قهوه ای را که در منطقه کامچاتکا زندگی می کند در محل شکار ماهی، مورد مشاهده قرار داد. هرسال ميليونها ماهی سلمون، قزل آلا يا ماهی آزاد برای تخم ريزی وارد رودخانه کامچاتکا می شوند و اين زمان پررونق ترين فصل خوارک برای جماعت بزرگ خرسهای قهوه ای اين منطقه است.

آقای پوتين از فاصله امنی از روی يک پل مشرف بر رودخانه از نزديک خرسهای قهوه ای را تماشا می کرد. چند دانشمند او را از قايق اصلی همراهی می کردند.

وقتی يکی از خرسها در آبهای کم عمق دنبال ماهی دويد، آقای پوتين به يوری تروتنف، وزير منابع طبيعی روسيه، گفت که «ضمناً يک خرس سريعتر از يک اسب شتاب می گيرد؛ بايد اينو ببينی.»

بنابر گزارش خبرگزاری روسی اينترفاکس، شمار خرسهای قهوه ای کامچاتکا ۱۶۰۰۰ تخمين زده می شود که از اين نظر يکی از بزرگترين مناطقِ تجمع و زندگی اين حيوان در دنياست.

مسؤلان محيط زيست روسيه می گويند در اين منطقه سالانه حدود ۶۰۰ خرس قهوه ای به طور غيرقانونی شکار می شوند.

XS
SM
MD
LG