لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۲

ادامه اعتراضات خيابانی به حکومت پوتين در زمستان سرد روسيه


ادامه اعتراضات خيابانی به حکومت پوتين در زمستان سرد روسيه
ادامه اعتراضات خيابانی به حکومت پوتين در زمستان سرد روسيه

ولاديمير پوتين، نخست وزير روسيه، اميدوار بود، تعطيلات نيمه فصل زمستان و سرمای شديد از شتاب جنبش اعتراضی در آن کشور بکاهد. اما، به نظر می رسد ده ها هزار نفر از مخالفان آقای پوتين، خيابان های سرد و يخبندان را به خانه های گرم خود ترجيح داده اند.

ده ها هزار نفر در هوای سرد و يخبندان در اعتراض به سياست های موجود در روسيه در مسکو تجمع کردند. موج سرمای قطب شمال که در کشورهای اروپای شرقی صد ها کشته بر جای گذاشته است، از حضور هزاران تنی که خواهان تغيير در روسيه هستند، جلوگيری نکرده است.

گئورگی، وکيل دادگستری، می گويد، به اين نتيجه رسيده که ديگر نمی تواند در خانه اش بنشيند و با دوستان و خانواده در رابطه با وقايع روز صحبت کند. او تصميم گرفت برای نشان دادن مخالفتش با سياست های حاکم به خيابان بيايد. يکی از معترضان با پوششی به شکل تانک، به تمسخر می گويد: اپوزسيون نيز به تانک دسترسی خواهد داشت.

اما ورای اين روحيه شاد، معترضان خواهان تغييرات اساسی در روسيه هستند. تاراس مازار، برنامه نويس کامپيوتر، که با خانوداه اش در تجمع مسکو حاضر شده است از پوتين می خواهد به خواست مردم گوش کند يا که در غيراين صورت با يک انقلاب مواجه خواهد شد.

اين برنامه نويس کامپيوتر می گويد: ما می خواهيم به دولتمان فرصت دهيم که ما را به سمت انقلاب سوق ندهد.

مازار و ديگران نگران هستند که انتخابات چهارم مارس رياست جمهوری، ولاديمير پوتين را در جايگاهی قرار دهد که حاکميت روسيه را برای يک دهه ديگر در کنترل خود بگيرد.

ناتاليا زورکايا، تحليلگر سياسی در مرکز نظرسنجی لِوادا معتقد است که حضور بالای افراد تحصيل کرده در خيابان ها نشان می دهد که آگاهی عمومی از لزوم اصلاحات سياسی در حال افزايش است. او می گويد جوانان در سنين ۲۰ در روسيه روحيه مبارزاتی دارند.

ناتاليا زورکايا می افزايد: اين حقيقت که جوانان در اين سطح بالا به خيابان ها ريختند، جامعه شناسان را متعجب کرده است. در گذشته اين طور به نظر می رسيد که جوانان مسکو می خواهند از کشور، مهاجرت کنند.

پيام راهپيمايی ها و تجمعات اعتراضی در اين فصل سرما به آقای پوتين روشن است، يا به اصلاحات روی آورد و يا که با بهار پرحرارتی روبرو خواهد شد.

XS
SM
MD
LG