لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۲

ولاديمير پوتين برای رهاسازی يکی از يوزپلنگ های ايران در شهر سوچی حضور يافت


ولاديمير پوتين نخست وزير روسيه برای برگزاری باشکوه بازيهای المپيک زمستانی ۲۰۱۴ شهر سوچی در پی احيای حيات وحش قفقاز است تا نمادهای باستانی اين کشور از جمله يوزپلنگ آسيايی بار ديگر، زنده شوند. از اين رو آقای پوتين در سفر خود به تهران از مقامات ايرانی خواستار دريافت دو ماده يوز آسيايی شد، تا به اين هدف دست يابد.

دولت ايران نيز با فرستادن دو ماده يوز به اين درخواست پاسخ داد و ولاديميرپوتين که برای رهاسازی يکی از آنها در زيستگاه حومه شهر سوچی حضور يافته بود، ابراز اميدواری کرد که «يوزهای مهاجر در قفقاز چنان احساس آرامش کنند که زادوولد آنان طبيعی صورت گيرد.»

يکی ديگر از ماده يوزها به دليل بيماری در قرنطينه بسر می برد. دامپزشکان می گويند جابجايی سبب رنجوری اين ماده يوز شده است اما اين يوز به زودی تندرستی خود را باز می يابد. يک زيست شناس و دامپزشک ويژه يوزها به آقای پوتين گفت «ما رفتار يوزها را ديده بانی می کنيم و هرگاه آنها شروع به درآغوش گرفتن همديگر کنند ما يقين می يابيم که جفتگيری صورت خواهد گرفت.»

سال گذشته دولت روسيه دو پلنگ نر را از ترکمنستان دريافت کرد که قرار است با ماده يوزهای ايرانی جفتگيری و در صحرای قفقاز رشد کنند.

کارشناسان محيط زيست ايران با ترديد به اين پروژه نگريسته و معتقدند يوزهای اهدايی ايران قادر به همگونی خود با آب و هوای قفقاز نيستند و زادگاه خود را ترجيح می دهند اما روسها می گويند نسل از ميان رفتۀ يوز قفقاز از همان نژاد يوز مازندران است و اميدوارند پس از جفتگيری يوزها شمارشان چنان افزايش يابد که چندين قلاده از اين يوزها در زيستگاههای قفقاز رها شوند.

XS
SM
MD
LG