لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۶

زورآزمايی مخالفان و موافقان پوتين در اينترنت بدون سانسور روسيه


زورآزمايی مخالفان و موافقان پوتين در اينترنت بدون سانسور روسيه
زورآزمايی مخالفان و موافقان پوتين در اينترنت بدون سانسور روسيه

تظاهرات اخير روسيه در اعتراض به احتمال انتخاب مجدد ولاديمير پوتين به رياست جمهوری، برای کرملين بسيار غيرمنتظره بود - تظاهراتی که ناشی از انقلاب اينترنتی در روسيه است.

اينترنت سانسور نشده نه تنها به مردم اجازه داده با يکديگر ارتباط برقرار کنند بلکه اپوزيسيون نيز با استفاده از اينترنت راه پيمايی ها را سازماندهی و برای آن کمک مالی جمع آوری می کند.

اکنون که ولاديمير پوتين در نظر دارد در انتخابات رياست جمهوری ماه مارس شرکت و شايد يک دهه ديگر بر روسيه حکومت کند، مخالفان وی با استفاده از اينترنت تصويرهای ديگری را از او نشان می دهند که با آنچه کرملين در دهه اخير از او نشان داد، متفاوت است.

تصويری از ولاديمير پوتين و دميتری مدودف در اينترنت که با اقتباس از فيلم تايتانيک است، نشان می دهد اين دو به سوی يک کوه يخ در حرکت هستند. يا عکس روانپزشکانی که می گويند ساکنان تيمارستان آنها، به پوتين رای می دهند.

تظاهرات گسترده اخير روسيه توسط نسلی سازماندهی می شود که تلويزيون دولتی را تماشا نمی کنند و اينترنت وسيله خبرگيری و خبررسانی آنهاست.

سام گرين، تحليلگر سياسی، می گويد تلويزيون دولتی روسيه تظاهرات ضد آقای پوتين را پخش نکرد ولی اينترنت، اطلاعات تظاهرات را در اختيار مردم قرار داد.

بدنبال آن طرفداران آقای پوتين يک پايگاه اينترنتی کمپين انتخاباتی را بنا کردند ولی اين بار هم مخالفان سرعت بيشتری از خود نشان دادند و يکی از مخالفان آقای پوتين بلافاصله در اين پايگاه در پيامی نوشت: لطفا سياست را کنار بگذار. واضح است که قدرت اعتيادآور است ولی کنار گذاشتن سياست کار درستی است.

پيامی که به سرعت خوانندگان بسياری يافت.

در حالی که دولت روسيه در نبرد اينترنتی شکست می خورد اپوزيسيون کشور از اينترنت برای جمع آوری پول و سازماندهی راهپيمايی ها استفاده می کند.

تلويزيون دولتی روسيه از يک راه پيمايی اپوزيسيون که قرار است دو هفته ديگر برگزار شود، خبر نداده است. در خيابان ها هم هيچ اعلاميه ای خبر نمی دهد اما انتظار می رود با کمک اينترنت جمعيت بسياری در آن شرکت کنند.

XS
SM
MD
LG