لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۵

پوتین خود را "تزار" جدید می بیند؛ شاید ثروتمندترین مرد جهان


برخلاف ادعاها درباره ثروت پوتین، او خود را از نظر مالی معمولی می داند.
برخلاف ادعاها درباره ثروت پوتین، او خود را از نظر مالی معمولی می داند.

نام ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با تحولات بین المللی گره خورده است؛ از جنگ داخلی در سوریه گرفته تا مناسبات با ایران و روابط با آمریکا، اروپا و مقوله های دیگر. در حالیکه او نیرومندترین مرد جهان توصیف می شود ، ممکن است ثروتمند ترین مرد جهان نیز باشد.

روزنامه میرور چاپ لندن، در گزارشی ، پوتین را مردی که "خود را عین قانون می داند و قدرتش تقریبا آنگونه که می خواهد استفاده می کند" نامیده است.

این نشریه به ماجرای آلکساندر لیتوینینکو ، جاسوس روسی اشاره کرده داشت چرا که بتازگی قاضی بریتانیایی مسئول تحقیق در باره آن گفته قتل او در لندن در سال ۲۰۰۶به دستور پوتین بوده است.

به نوشته میرور، پوتین ۶۳ ساله، شانزده سال بعد از اولین بار که به مقام ریاست جمهوری رسید، همچنان در قدرت است؛ او از همیشه نیرومند تر است، اما تصویر دیگری به آرامی ظاهر می‌شود که او را مردی نه فقط افسونزده قدرت، بلکه دارای ثروتی غیر قابل تصور نشان می دهد.

تقریبا ۱۰۰ سال پس از انقلاب روسیه، چنین بنظر می رسد که کشور تزار دیگری دارد.

پوتین می گوید در سال ۲۰۱۴، درآمدی معادل ۷ میلیون و ۶۵۰ هزار روبل (معادل۹۷ هزار دلار درسال)داشته و دو آپارتمان دارد. او خود را مردی فروتن و متواضع توصیف می کند.

برخلاف این تصور، برخی مدعی هستند، پوتین ثروت زیادی دارد . تخمین ها از ۲۸ تا ۱۴۰ میلیارد پوند متفاوت است؛ رقمی که اگر درست باشد، او را ثروتمند ترین مرد در جهان می سازد.

در گزارش میرور گفته می شود منتقدین پوتین سال ها در باره نفوذ مافیایی ارتباط ها و معامله های شخصی وی سخن گفته اند.

چند روز پیش وزارت خزانه داری آمریکا به آنها پیوست و او را آشکارا به فساد و اختلاس پول های دولت متهم کرد. گفته می شود قصر یک میلیارد دلاری، و یک فروند قایق بسیار مجلل ۲۵ میلیون پوندی از جمله دارایی های مخفی است که ادعا می شود صاحب تیم چلسی به او داده است. صاحب این تیم فوتبال یک میلیاردر روسی است.

میروز بنقل از کسی که کارشناس پوتین معرفی شده، می گوید او دیوانه قدرت و ثروت است، " مانند یک تزار رفتار می کند، باور دارد که تزار است، و احتمالا می خواهد مانند یک تزار زندگی کند."

یک کارشناس سیاسی ادعا کرده است پوتین ۲۷ میلیارد پوند از سهام در سه شرکت انرژی روسیه، جمع کرده است.

XS
SM
MD
LG