لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۹

ولادیمیر پوتین "احتمالا" دستور قتل مخالف خود، آلکساندر لیتویننکو را داده بود


الکساندر لیتویننکو ابتدا جاسوس روسیه بود اما بعد به یکی از مخالفان پوتین تبدیل شد.
الکساندر لیتویننکو ابتدا جاسوس روسیه بود اما بعد به یکی از مخالفان پوتین تبدیل شد.

یک بازرس ارشد دولت بریتانیا گفت ولایمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه احتمالا شخصا دستور قتل الکساندر لیتویننکو، جاسوس روس را داده است. لیتویننکو پیش از مرگش به یکی از مخالفان دولت روسیه تبدیل شده بود و در بریتانیا به قتل رسید.

لیتویننکو که در تبعید زندگی می کرد، در بریتانیا پوتین را به موارد گوناگون متهم کرده بود از جمله اینکه گفته بود رئیس جمهوری روسیه اقدام به "کودک آزاری جنسی" کرده است.

رابرت اوون، یک قاضی بازنشسته که ریاست هیات بریتانیایی تحقیق در مورد پرونده جاسوس روسیه را بر عهده دارد روز پنجشنبه گفت بررسی های یک ساله او تایید کرده است که کشور روسیه مسئول مسموم کردن لیتویننکو در نوامبر ۲۰۰۶ است.

دو مامور روس در هتل میلنیوم واقع در مرکز لندن و تنها در چند متری سفارت آمریکا توانستند لیتویننکو را مسموم و او را به قتل برسانند.

همسر لیتویننکو در طول حدود ۹ سالی که از قتل شوهرش گذشت خواستار پاسخگویی مقامات شده بود. او روز پنجشنبه سرانجام به خبرنگاران در لندن گفت که از نتیجه تحقیقات بسیار خرسند است.

همسر الکساندر لیتویننکو در یک کنفرانس خبری در لندن گزارش هیات بررسی بریتانیایی را در دست دارد
همسر الکساندر لیتویننکو در یک کنفرانس خبری در لندن گزارش هیات بررسی بریتانیایی را در دست دارد

وزیر کشور بریتانیا روز پنجشنبه اعلام کرد که لندن نتایج تحقیق در مورد مرگ الکساندر لیتویننکو را نقض قوانین بین المللی بدست مسکو می‌داند.

ساعاتی پس از اعلام نتایج هیات تحقیق و تفحص بریتانیا، وزیر کشور بریتانیا در جلسه پارلمان این کشور گفت که دولت، سفیر روسیه در لندن را احضار خواهد کرد.

او گفت اموال دو تن از متهمانی که نام آن‌ها در این تحقیق آمده بلوکه خواهد شد و حکم بازداشت آن‌ها را پلیس بین الملل و اتحادیه اروپایی صادر کرده است.

کرملین از‌‌ همان ابتدا، هر گونه نقش در این زمینه را تکذیب کرده است. روز پنجشنبه نیز در مسکو سخنگوی وزارت امورخارجه این کشور گفت پرونده جنایی لیتویننکو تبدیل به یک پرونده سیاسی شده است و "فضای روابط دو جانبه را تیره کرده است."

XS
SM
MD
LG