لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۲

انتخابات اينترنتی مخالفان دولت روسيه برگزار شد


مخالفان دولت روسيه برای گزينش رهبران خود انتخابات اينترنتی برگزار کرده اند.

اين رای گيری اينترنتی برای تعيين ۴۵ عضو مجمع رهبری مخالفان دولت پوتين صورت گرفت تا جنبش اعتراضات خيابانی ضددولتی در روسيه را سازماندهی کنند.

سازماندهندگان اين انتخابات اينترنتی می گويند ۸۲ هزار کاربر اينترنتی مخالف دولت در اين رای گيری شرکت کرده اند.

اين رای گيری تا پايان روز دوشنبه ادامه يافت و پس از شمارش آرا آلکسی ناوالنی رهبر مخالفان با بيش از ۵٠ درصد آرا نفر اول شد. آقای ناوالنی که به رهبری مبارزه با فساد دولتی و شخص پوتين مشهور است از سوی دادستانی مسکو به دزدی و اختلاس متهم شده است.

اگر اتهامات آلکسی ناوالنی در دادگاه به اثبات رسد به ده سال حبس محکوم خواهد شد.

روزهای شنبه و يکشنبه در حالی که عده زيادی در انتخاباتی اينترنتی برای مقابله با «ولاديمير پوتين» و احيای جنبش مخالفان شرکت کرده بودند، صدها معترض هم در اعتراض به بازداشت «ليبيدوف» فعال چپ و در حمايت از اين انتخابات در مرکز مسکو گرد آمدند.

مخالفان پوتين که می گويند او با کمک تقلب در ماه مه به رياست جمهوری برگشته، به انتخاباتی اينترنتی توسل جسته اند.

ايليا پونومارف، معاون مجلس روسيه، گفته بود: پس از انجام اين رأی گيری در روزهای شنبه و يکشنبه ما نتايج انتخابات شورای هماهنگی را اعلام ميکنيم. اين اولين انتخابات آزمايشی در مقياسی بزرگ برای انتخاب يک بدنه سياسی جايگزين به موازات مجلس اصلی و همينطور ساختارهای ديگر دولتی است و يکی از بزرگترين رأی گيريهای اينترنتی در جهان، خواهد بود.

پوتين پيش از اين با ناديده گرفتن کسانی که در بزرگترين تظاهرات عليه حکومت ١۲ ساله وی در سال جاری شرکت کرده بودند، اعتراض آنها را سر و صدای ميمونها خوانده بود. با اينحال گفت که اين جنبش ممکن است رهبران مدنی خلق کند.

با اينکه اين انتخابات اينترنتی، شوری در مخالفان پوتين ساکن مسکو و وبلاگها و رسانه های مستقل بپا کرده، ولی روسهايی که در خارج از شهرهای بزرگ زندگی می کنند، از اين رأی گيری کاملا بی خبرند.

با اينحال سرگئی اودالتسوف رهبر جبهه چپ جنبش مخالفان، که روز چهارشنبه به اتهام توطئه اختلال در نظم عمومی و انجام خشونت در سراسر روسيه دستگير شد، اين رأی گيری را منعکس کننده تغيير در جامعه روسيه می داند.

سرگئی اودالتسوف می گويد: اين اقدام توسط شهروندان در حمايت از دموکراسی واقعی و تلاش برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه است. و اين رويدادی منحصر به فرد، و بسيار ارزشمند است. چون شهروندان بدون دولت و قدرت، و با استفاده از فن آوری امروزی، يک انتخابات را سازماندهی کرده اند.

۲١١ نامزد از جمله فعالان دانشجويی، کارآفرينان، سرمايه گذاران سابق بانکی، وبلاگ نويسان، يک رستوران دار مقتدر در جامعه، يک نويسنده و سياستمداران طيفهای گوناگون، نامزد انتخابات شورای مخالفان روسيه بودند که بايد با رهبران سرشناس مخالفان همچون «گری کاسپاروف» قهرمان سابق شطرنج جهان و «بوريس نِمتسُف» معاون سابق نخست وزير روسيه به رقابت بپردازند.
XS
SM
MD
LG