لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۰

پوتین: مقابله با تروریسم، همکاری جهانی را ایجاب می کند


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه می گوید برای مقابله با تروریسم در پی حمله پیکارجویان اسلامگرا به هتلی در پایتخت کشور آفریقایی مالی ، که ۱۹ کشته بر جا گذاشت، به همکاری جهانی نیاز است.

گزارش رویترز به نقل از بیانیه کرملین حاکی است پوتین در تلگرام تسلیتی به رئیس جمهوری مالی گفت برای برخورد با تروریسم جهانی به "گسترده ترین همکاری بین المللی" نیاز است.

پوتین پیشتر در روز سه شنبه، قول داد پیکارجویان اسلامی مسئول سرنگون کردن یک هواپیمای مسافر بر روسیه بر فراز مصر در ۳۱ اکتبر را دنبال کند.

رئیس جمهوری چین نیز حمله در پایتخت مالی را که در آن سه مدیر چینی یک شرکت راه آهن دولتی کشته شدند "بی رحمانه و وحشیانه" نامید و محکوم کرد.

حمله روز جمعه به هتل ردیسون بلو در باماکو، یک هفته پس از آن صورت گرفت که پیکارجویان ۱۳۰ تن را در پاریس کشتند. در جالی که پلیس فرانسه به حمله و تحقیقاتی که تاکنون منجر به دستگیری بیش از ۲۵۰ نفر شده است ادامه می دهد،به دستور دولت وضعیت فوق العاده تا فوریه تمدید شد.

رویترز می گوید خونریزی در پایتخت مالی مستعمره سابق فرانسه، که گروه های جهادی المرابطون و القاعده در مغرب عربی مسئولیت آنرا بر عهده گرفته اند، جدید ترین علامت مشکلاتی است که سربازان فرانسوی و صلحبانان سازمان ملل متحد در برقراری امنیت در آنجا با آن روبرو هستند.

ابراهیم بوبکار کیتا، رئیس جمهوری مالی گفت در عملیات تکاوران در هتل، که به نجات گروگان ها منجر شد، دو مهاجم کشته شدند. دولت او برقراری وضعیت قوق العاده ۱۰ روزه ای را اعلام کرد ، و بر تدابیر امنیتی در نقاط استراتژیک در سراسر پایتخت افزوده شده است.

XS
SM
MD
LG