لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۰

اختلاف سه زندانی پوسی رايوت بر سر تعيين وکيل


دادگاه تجديدنظر در مسکو بررسی پرونده سه زن بازداشت شده عضو گروه موسيقی راک معروف به «پوسی رايوت» را به دليل اختلاف بر سر وکلای مدافع محکومان به تعويق انداخت.

اين گروه فيمنيست پيش از اين به جرم توهين به ولاديمير پوتين رييس جمهوری و اخلال در نظم کليسای ارتدکس محکوم به دو سال زندان شده اند. محکوميت آنها موجی از اعتراض را در سراسر جهان به دنبال داشته است. همزمان با تشکيل دادگاه، حاميان و مخالفان اين گروه در بيرون ساختمان دادگاه تجمع کرده بودند.

علت تعويق دادگاه اختلاف بر سر وکيلان اين محکومان اعلام شد. در حالی که يکی از محکومان با رد صلاحيت گروه سه نفر وکلای مدافع خواستار تعيين وکيل جديدی شده گروه وکلای مدافع از اين تغيير نظر ابراز شگفتی کرده و می گويند اين اختلاف نتيجه توطئه دولتيان برای ايجاد اختلاف ميان سه زن زندانی ست.

خانم «يه کاترينا ساموت سويچ» در آغاز اين دادرسی دفاع سه وکيل خود را رد کرده و گفت او درخواست تعيين وکيل مورد نظر خود را داده بود؛ اما تا پيش از دادرسی نتوانست اسناد تعيين وکيل را امضا کند.

اين عضو گروه پوسی رايوت افزود اين سه وکيل تا پيش از تشکيل دادرسی اطلاعی از محتويات پرونده نداشته اند در نتيجه نمی توانند از موکلانشان دفاع کنند.

يکی از وکلای مدافع گروه پوسی رايوت در بيرون دادگاه گفت نمی تواند درباره تصميم موکلانشان صحبت کند.

يکی ديگر از وکیلان گفت دولت تلاش کرده تا ميان سه عضو اختلاف اندازد. و ظاهرا اين تلاش دولت هم به ثمر نشسته و يکی از دختران گروه مدافعان خود را رد کرده است.

مارک آلخانيا نفر سوم از گروه وکلای مدافع گفت يکاترينا ساموت سويچ در آخرين ديدارش با آنها سخنی درباره تغيير وکيل مدافع خود نگفته بود.

اين سه زن متهم اند که وارد کليسای جامع ارتدکس شده و با اجرای يک برنامه موسيقی عليه پوتين در نظم اخلال کرده و به رييس جمهوری روسيه توهين کرده اند.

در همين حال سنت پترزبورگ پايتخت فرهنگی روسيه به شهرهای مخالف اين محاکمه پيوسته و خواهان آزادی بی درنگ اين سه زن شده است.

جدال بر سر اين پرونده در جامعه روسيه بالا گرفته است. از يکسو مدافعان سنت گرای کليسای ارتدکس همراه با حاميان دولت پوتين خواهان ادامه بازداشت اين سه زن هستند و از ديگر گروه های ليبرال، هنرمندان و مخالفان دولت خواهان آزادی اين سه زنی شده اند که اين روزها نماد مخالفت با پوتين شده اند.
XS
SM
MD
LG