لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۱

کنسرت های روسيه در حمايت از زندانيان «پوسی رايت»


گروههای موسيقی راک روسيه روز يکشنبه در حمايت از اعضای زندانی گروه پانک «پوسی رايت» در شهر سن پترزبورگ کنسرت اجرا کردند.

اعضای گروه سه نفرۀ «پوسی رايِت» به جرم اجرای يک برنامه توهين آميز در محراب کليسای جامع ارتدکس روسيه به دو سال زندان محکوم شده اند.

در کنسرت گروههای موسيقی راک روسيه که روز يکشنبه در شهر سن پترزبورگ در حمايت از اعضای زندانی گروه پوسی رايت برگزار شد، حدود ۱۵۰۰ بليت ۵۰۰ روبلی به فروش رفت.

گفته می شود، کليه درآمد حاصل از برگزاری اين کنسرت قرار است صرف کمک به سه عضو گروه پوسی رايت، خانواده هایشان و ساير زندانيان سياسی روسيه شود.

دست اندرکاران اين برنامه گرچه برای برگزاری آن از پيش مجوز داشتند، اما تمام مدت از طرف نيروهای پليس تحت نظر بودند، و هيچگونه درگيری ای بوجود نيامد.

اعضای فمينيست پوسی رايت به جرم اجرای يک موسيقی به اصطلاح نيايشی و توهين آميز در کليسای جامع مسيح نجات بخش، مهمترين کليسای ارتدکس روسيه به دو سال زندان محکوم شده اند. آنها در اين موسيقی از مريم مقدس می خواستند روسيه را از شر ولاديمير پوتين، رييس جمهوری راحت کند.

جريان محاکمه اين سه نفر مدتها در کانون بحث بين المللی بود، بسياری از هنرمندان غربی را در حمايت از آنها به ميدان آورد و شخصيتهايی چون مدونا و پال مکارتنی را بر آن داشت که شخصاً از کرملين بخواهند آنها را آزاد کند.

دو هفته پس از محکوميت آنها، يکی ديگر از دگرانديشان روس نيز در ارتباط با پرونده مواد مخدر به ۸ سال زندان محکوم شد. اما اين شخص و حاميانش ادعا می کنند، پليس با جاسازی هروئين در خانه او به تلافی اينکه وی در سال ۲۰۱۰ حاضر نشده عليه همسر خود، که او نيز از کهنه کاران سياسی روسيه است، شهادت دهد، برايش پرونده سازی کرده اند.

اين مسائل مدتها روسيه را در معرض انتقادهای داخلی و خارجی قرار داد. و به عنوان طليعه بدشگون دادگاه ۱۱ نفری تلقی شد که شش ماه پيش به اتهام شرکت در اعتراضات ضدپوتين دستگير شده اند.
XS
SM
MD
LG