لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۸

حکم دادگاه «پوسی رايوت» در مسکو هفته آينده اعلام می شود


محاکمۀ سه عضو گروه موسيقی «پوسی رايوت» در روسيه روز چهارشنبه به پايان رسيد و قاضی دادگاه اعلام کرد حکم نهايی هفتۀ آينده اعلام خواهد شد. اين گروه به اتهام اجرای يک برنامۀ توهين آميز درباره رييس جمهوری پوتين در صحن کليسای جامع ارتدکس روسيه با مجازات زندان رو به رو هستند.

دادستانهای پرونده گروه موسيقی پوسی رايوت، خواهان مجازات سه سال زندان برای هريک ازسه متهم پرونده شده اند.
اين سه زن نادژدا تولوکونيکووا ۲۳ ساله ماريا آليوشينا ۲۴ ساله و يکاترينا ساموتزويچ ۲۹ ساله به اتهام اجرای يک موسيقی از پيش برنامه ريزی نشده عليه ولاديمير پوتين رييس جمهوری روسيه در مقابل محراب کليسای جامع ارتدکس مسکو از ۵ ماه پيش در مسکو در بازداشت هستند.

از جمله اتهامات مطرح شده در پرونده اين افراد اجرای يک برنامه ضداجتماعی با انگيزهای ضدمذهبی است.

اين پرونده باعث اختلاف نظرهای شديدی در افکار عمومی روسيه شده است. برخی از ارتدکس ها احساس می کنند به آنها توهين شده است در حاليکه سايرين از آن به عنوان يک واکنش افراطی عليه آزادی بيان و نگرشهای سياسی ياد می کنند.

بسياری از مردم روسيه پيگيری پروندۀ پوسی رايوت را ادامه و بخشی از مواضع سرکوبگرانه دولت پوتين بعد از انتخابات عليه دگرانديشی می دانند.

روز چهارشنبه، يکی از حاميان اين گروه به اتهام بر سر داشتن يک کلاه نقابدار شبيه آنچه اين افراد هنگام اجرای موسيقی بر سر داشتند، در مقابل ساختمان دادگاه دستگير شد.

تولوکونيکووا در آخرين دادگاه با صدای لرزان خطاب به دادستانها گفت: ما از شما آزادتر هستيم، چون بدون واهمه حرف می زنيم.

يکی از وکلای مدافع پرونده در پايان جلسه دادگاه گفت، زندانی شدن اين افراد نشان می دهد که روسيه به طرف ديکتاتوری گام بر می دارد.

يکی ديگر از وکلای مدافع گفت: اين رويداد، فرصتی تاريخی برای مقامهای کشور است تا با تبرئه اين افراد اعتبار کشور را حفظ کنند.

به گفته وکلای مدافع پرونده، فعالان سياسی جهان قرار است برای اعلام همبستگی با گروه موسيقی پوسی رايوت در روز ۲۷ ام مرداد بطور همزمان در سراسر جهان دست به راهپيمايی بزنند.

مدونا، خواننده و ترانه سرای مشهور آمريکا نيز روز سه شنبه در جريان اجرای برنامه ای در مسکو، با نوشتن نام پوسی رايوت بر روی پشت خود و بر سر گذاشتن کلاه نقابدار حمايت خود را از اين گروه اعلام کرد.
XS
SM
MD
LG