لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۰

پورتوریکو با نزدیک شدن طوفان استوایی «دوریان» در وضعیت اضطراری به سر می‌برد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پورتوریکو، که هنوز از مشکلات طوفان سال ۲۰۱۷ خلاصی نیافته، با حرکت «طوفان استوایی دوریان» به سمت این بخش از سرزمین ایالات متحده، با احتمال برخورد یک طوفان دریایی دیگر روبرو است.

بر اساس پیش بینی های هواشناسی، انتظار می رود طوفان «دوریان»، هنگام عبور از غرب و مرکز پورتوریکو در روز چهارشنبه، قدرتی نزدیک به طوفان های دریایی داشته باشد.

واندا واکوئز، فرماندار پورتوریکو، از پیش وضعیت اضطراری اعلام کرده و نسبت به وقوع رانش زمین، سیلاب‌های برق‌آسا، و قطع برق هشدار داده است.

وازکوئز همچنین در توئیتی از پرزیدنت ترامپ برای تائید وضعیت اضطراری فدرال قدردانی کرد و گفت: «این امر امکان ورود سریع‌تر کمک های فدرال پس از عبور دوریان از منطقه ما را فراهم می کند.»

پرزیدنت ترامپ نیز در یک توئیت نوشت: «ما طوفان استوایی دوریان را که مطابق معمول به سوی پورتوریکو در حرکت است، به دقت رصد می‌کنیم. فیما [سازمان فدرال مدیریت اضطراری] و دیگران آماده‌اند و کارشان را به خوبی انجام خواهند داد.»

در پورتوریکو هنوز هزاران خانه سقف ندارند و کیلومترها جاده تخریب شده از «طوفان دریایی ماریا» به جا مانده است. در آن طوفان در سال ۲۰۱۷ حدود ۳ هزار نفر کشته شدند.

«مرکز ملی طوفان شناسی ایالات متحده» می گوید «دوریان» طی شب بادهایی با سرعت ۸۵ کیلومتر داشته است و انتظار می رود در روز بر سرعت آن افزوده شود.

بنا بر پیش بینی ها، پورتوریکو با بارش ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر باران روبرو خواهد شد. انتظار می رود این طوفان در آخر هفته به شکل یک طوفان دریایی با حداقل قدرت به ایالت فلوریدا برسد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG