لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

کتابخانه عمومی نیویورک با کمک ستارگان نسل تازه رابه کتابخوانی تشویق می کند


Entrepreneur and rapper JAY-Z signs a copy of his book, "Decoded," for a young fan at the New York Public Library.
Entrepreneur and rapper JAY-Z signs a copy of his book, "Decoded," for a young fan at the New York Public Library.

سری سخنرانی های تازه ای که در کتابخانه عمومی شهر نیویورک آغاز شده توانسته است جمعیت کثیری از مردم این شهررا به خود جذب کند بطوری که بلیت های این رویدادها به سرعت پیش فروش می شوند و این روزها صدها و گاه حتی هزاران نفر برای شنیدن این سخنرانی ها به محل کتابخانه می آیند.

علاوه بربرندگان جایزه ادبی نوبلی چون «تونی موریسون» این سری از سخنرانی های توانسته است از حضور سخنرانان دیگری چون راکر معروف «پتی اسمیت» ، کیت ریچارد عضور گروه راک اند رول «رولینگ استونز» و «جی زی» رپخوان ، هم چنین تهیه کننده سینما «جان واترز» برخوردار شود. این برخورد تازه کتابخانه های عمومی شهر نیویورک با مسئله کتاب و کتابخوانی است که با استفاده ازنویسندگانی از میان چهره های سرشناس موسیقی و سینمای هالیوود توانسته اند رونق تازه ای به کار خود ببخشند.

کتاب برای نسل های تازه

پل هولدنگرابر برگزارکننده این سری از سخنرانی های تازه در کتابخانه عمومی نیویورک می گوید:«اگر ما بخواهیم به عنوان یک کتابخانه بقای خود را حفظ کنیم باید به دنبال راه های تازه ای برای ایجاد ارتباط با نسل تازه باشیم. چرا که با وجود محبوبیتی که وسائل ارتباط جمعی نوین از جمله «اینترنت» در میان نسل جوان دارد ما باید بتوانیم این اماکن را به صورت یک محل ملاقات عمومی و محل برخوردهای رویارو برای آن ها جذاب تر کنیم. ما باید کاری کنیم که این نسل نو بتواند وقتی وارد کتابخانه عمومی می شود احساس خوبی پیدا کند. برای همین هم من درحال حاضر احساس می کنم شاید برای تشویق افراد به خواندن کتاب مجبور شده ام یک کنسرت راک در این محل برپا کنم.»

مردم آمریکا و دیگر کشورهای غربی از کتابخانه های عمومی در موارد مختلف بسیاری استفاده می کنند. آلیسون لئونارد دانشجوی علوم کتابداری دانشگاه ایالتی «سن حوزه» در شمال کالیفرنیا می گوید:«من کتابخانه های عمومی را دوست دارم چون در آنجا هرنوع وسیله سرگرمی سالم وخدمات زیادی در اختیار مردم قرار می گیرد. از کتاب و سی دی گرفته تا فیلم های گرانقیمت تعلیماتی، آموزش زبان، موسیقی وغیره . من در کتابخانه عمومی می توانم به طور رایگان همه مجله های دنیا را بخوانم. می توانم در یکی از اطاق های آنجا بنشینم، درس بخوانم یا کتاب بنویسم. می توانم در خلوت این محل روزهای شنبه بعد از ظهر کتاب بخوانم و همه روزنامه های روز را در اختیار داشته باشم.»

بسیاری از افراد در آمریکا به کتابخانه های عمومی می روند تا از کامپیوترهای رایگان آن استفاده کنند. استفاده از این کامپیوترها بنا برگفته «آدرا کاپلن» رئیس انجمن کتابدارهای آمریکا هر روز بیشتر از پیش می شود:«در دوران رکود اقتصادی استفاده از کامپیوترها در کتابخانه های عمومی چند برابر می شود. مردم به این کتابخانه ها می آیند تا از طریق کامپیوترکاریابی کنند. امروزه در بسیاری از موارد اغلب مشاغل تنها از طریق تقاضای کامپیوتری قابل دسترس هستند.»

«هولدنگرابر» با آینده نگری سری تازه سخنرانی های کتابخانه عمومی نیویورک را برنامه ریزی کرده است. او امیدوار است که در آینده موفقیت امروز این کتابخانه بتواند راهکاری باشد برای کتابخانه های دیگر در شهرها و ایالت های دیگر آمریکا:«من فکر می کنم ما توانسته ایم راهگشایی باشیم برای ایجاد آینده ای بهتر برای این کتابخانه های عمومی. مهم تر از هرچیز دیگر این است که توانسته ایم افرادی را به کتابخانه عمومی شهر نیویورک جلب کنیم که به طور سنتی اهل رفتن به کتابخانه نیستند. بنا براین شما می بینید که افرادی بین سنین ٢٠ تا ٤٠ سال بیش از هر زمان دیگری در گذشته امروز به کتابخانه می آیند.»

«لئونارد» نیز اعتقاد دارد کتابخانه های عمومی در نهایت راه های بیشتری پیدا خواهند کرد تا بتوانند به بقای خود ادامه داده و جایگاهی با جلوه های تازه و همیشگی در جوامع مختلف میان مردم پیدا کنند:«ما نمی دانیم که آینده چه به همراه خواهد آورد اما در حال حاضر این کتابخانه ها بتوانند پاسخگوی نیازهای جامعه امروزی باشند. بنابراین هرموضوعی از جمله «راک اندرول» می تواند در یک کتابخانه عمومی مورد بحث و بررسی قراربگیرد. ما می توانیم از این کتابخانه ها به عنوان استودیوی «پادکست» یا «محل نقاشی» هم استفاده کنیم. شاید بتوان از آن ها برای فیلمبرداری ویدیویی استفاده کرد و یا بعنوان یک استودیوی فیلمبرداری برای «ادیت» فیلم. شاید در آینده کتابخانه ها تبدیل به ایستگاه وبلاگ نویسان بشود یا محلی برای بازی های دستجمعی جوامع مختلف مردم و همه اشخاص از تین ایجرها گرفته تا بزرگسالان بتوانند از آن به عنوان محل تفریح و سرگرمی استفاده کنند.»

با این همه هرچند امروزه کتابخانه های عمومی برای جذب و جلب مشتری با چالش های زیادی روبرو هستند اما دست اندرکاران معتقدند آینده درخشانی در انتظار این اماکن فرهنگی عمومی است. «هولدنگرابر» می گوید:«اگر بتوانیم آنچه را که مردم نیاز دارند به آن ها بدهیم این کار به آسانی انجام پذیر است. »

لئونارد هم می گوید:«کتابخانه ها همیشه در حال تغییرو تحول بوده اند. تاریخ بشری نشان می دهد که ازچهارهزار سال پیش به این طرف در جهان کتابخانه های عمومی وجود داشته است. در همه پرسی ها مردم همیشه علاقه خود را نسبت به کتابخانه های عمومی ابراز کرده اند. کتابخانه ها همیشه درخدمت مردم بوده اند و برگزاری برنامه های ویژه در آن ها فکری عالی برای استفاده از این اماکن وسیع است که می تواند به محبوبیت روزافزون آن ها کمک کند.»

به همین جهت نیزبنا بر گفته «هولدنگرابر» برنامه های کتابخانه عمومی نیویورک ادامه خواهد یافت:«کیث ریچاردز، گیتاریست گروه رولینگ استونز در سخنرانی خود در این کتابخانه گفت که در بچگی آرزو داشته است که وقتی بزرگ شد یک کتابدارودراستخدام یک کتابخانه عمومی باشد!»

XS
SM
MD
LG