لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۹

تجربه کلاس های تک جنسیتی در یک دبیرستان آمریکایی


تجربه کلاس های تک جنسیتی در یک دبیرستان آمریکایی
تجربه کلاس های تک جنسیتی در یک دبیرستان آمریکایی

در سراسر آمریکا و در دبیرستان های دولتی، برگزاری کلاس های بزرگ مختلط، امری معمول است. اما یک مدرسه دولتی در ایالت مریلند، این سنت را شکسته شده است.

در دبیرستان بونزبرو که در شهرک کوچکی به همین نام قرار دارد، تجربه خاصی در آموزش در جریان است. اگرچه بیشتر کلاس ها در سطوح مختلف آکادمیک بصورت مختلط و با حضور دختران و پسران برگزار می شود، دانش آموزان با استعداد در کلاس های نهم و دهم دروس پایه نظیر زبان انگلیسی، ریاضی، علوم و مطالعات اجتماعی را در کلاس های جدا و تک جنسیتی می آموزند.

روبکا براون، یکی از متخصصان آموزشی دبیرستان بونزبرو می گوید:« کاری که ما واقعا می خواهیم انجام دهیم این است که دانش آموزان با استعداد به بالاترین سطح آموزشی که می توانند برسند و برای ورود به کالج آماده شوند.»

خانم براون می گوید: « با نگه داشتن این دانش آموزان در کلاس های تک جنسیتی، برخی از حواس پرتی ها که شاید بتوان گفت در دبیرستان های معمولی رخ می دهد، از بین می رود.»
روبکا بروان، دانش آموزران را برای شرکت در برنامه ای که مدرسه از آن به عنوان برنامه «آکادمی» یاد می کند انتخاب می کند.

دانش آموزانی که با نمرات بالا وارد مدرسه بونزبرو می شوند، و یا معلمانشان در توصیه نامه ها از آنان به عنوان دانش آموزان خیلی خوب یاد کرده اند و در فعالیت های فوق برنامه شرکت می کنند، به حضور در کلاس های تک جنسیتی دعوت می شوند. شرکت در برنامه آکادمی اختیاری است و پدر و مادر ها تصمیم نهایی را در این باره می گیرند.

پگی پو، ناظم مدرسه بونزبرو می گوید:«این موردی نیست که ما افراد را به انجام آن وادار کنیم. این چیزی است که مردم به انجام آن توجه دارند.» او اضافه می کند که مدرسه از افراد دعوت می کند، از آنان می خواهد که تماس بگیرند و سوالاتشان را مطرح کنند و آنان این حق را دارند به پیشنهاد ما پاسخ برای حضور فرزندانشان در کلاس های تک جنسیتی پاسخ نه بدهند و بگویند چنین برنامه ای به صلاح فرزند ما نیست و یا اینکه نمی خواهیم چنین چیزی را تجربه کنیم. ناظم مدرسه اضافه می کند: البته افرادی هم هستند که می گویند خوب برنامه آکادمی، فرصت جالبی برای فرزند من به نظر می رسد.

از آغاز برنامه آکادمی در سال ۲۰۰۴، حدود ۳۴۷ دانش آموز در این کلاس ها شرکت کرده اند. مسوول اجرای برنامه آکادمی مایکل بلر است که نزدیک به ۲۰ سال است در مدرسه بونزبرو کار کرده و در کلاس های درس تک جنسینی به دختران و پسران درس داده است. او برای تدریس درس زبان انگلیسی به دانش آموزان پسر در کلاس نهم، از حدود پنج کتاب استفاده می کند که عقیده دارد برای پسران جذابیت بیشتری دارد.

مایکل بلر می گوید:« رمان هایی که دانش آموزان پسر الان می خوانند، به نوعی بیشتر رمان های خیلی مردانه است. این رمان ها با تکبر مرد سر و کار دارد، غرور مرد، که در نهایت باعث سقوط انسان می شود.»

پسر ها در کلاس در گروه های کوچک با یکدیگر همکاری می کنند. وینسنت و لوگان، دو دانش آموز، تصاویر مرتبط با رمان «آوای وحش» اثر نوسینده مشهور آمریکایی جک لندن را نقاشی می کنند. این رمان، داستان سگی است که از خانه اش دزدیده می شود و به عنوان سگ سورتمه در شمال غرب کانادا فروخته می شود.

وینسنت، می گوید:«بخشی از داستان، باک، نقش اصلی رمان، دزدیده می شود و ربایندگان او را با استفاده از قطار به یوکان در غرب کانادا می فرستند. من هم در حال نقاشی کردن این قسمت از داستان هستم. این کار باعث می شود که شما بتوانید داستان را تصور کیند و بتوانید درباره آنچه در رمان اتفاق می افتد، اتفاقات مهم در داستان، بیشتر فکر کنید.»

لوگان نیز با این نظر موافق است:« به جای اینکه فقط رو کاغذ درباره داستان بنویسیم، نقاشی کردن درباره آن خیلی جالبتر است».

دو همکلاسی دیگر آنها در حال نوشتن مقاله ای درباره داستان آوای وحش هستند.یک نفر از آنها می گوید:«هر کدام از ما در حال نوشتن یک جمله هستیم. ما به نوبت یک جمله از پاراگرافی را می نویسیم که مربوط به نکات قوت و ضعف داستان است.»

مورگان ون، از تجربه ای که در برنامه آکادمی داشته راضی است و می گوید کلاس های مختلط بیش از حد حواس را پرت می کند. او می گوید: «وقتی کلاس مختلط باشد، دانش آموزان طور دیگری رفتار می کنند. تجربه من اینگونه بود که این کلاس ها، به نظر می رسید که مانعی برای پیشرفت فرصت ها هستند، چرا که توجه شما بیشتر معطوف به این بود که مثلا ای کاش طرف ساکت می شد، یا آنها درباره من چه فکری می کنند - به جای اینکه بیشتر بر مشقی که داشتید تمرکز کنید و یا به کلاس و درس.»

همکلاسی او، سارا هاول، نیز از برنامه آکادمی راضی است و احساس می کند که بین نحوه یادگیری دخترها و پسر ها تفاوت وجود دارد. او می گوید:« پسر ها بیشتر دوست دارند قدرت داشته باشند - یعنی درباره موضوعی صحبت کنند و چه چیزی که را می دانند نشان دهند، اما دخترها بیشتر ساکت هستند و مایلند پیش از آنکه نظر خود را واقعا بیان کنند، اول یاد بگیرند.»

کودی جیمز، که در کلاس های تک جنسیتی پسر ها شرکت کرده بود، فکر می کند گروه های متفاوت تری از دانش آموزان باید برای شرکت در برنامه آکادمی دعوت شوند.

دانش آموزان شرکت کننده در برنامه آکادمی بطور کامل از نظر جنسیتی از یکدیگر تفکیک نمی شوند. آنها علاوه بر شرکت در برخی از کلاس های غیر دروس پایه، می توانند پس از پایان روز مدرسه با دانش آموزان جنس مخالف ملاقات کنند و به دانش آموزانی که در دروس پایه نظیر انگلیسی، ریاضی و دیگر درس ها مشکلاتی دارند، کمک کنند.

XS
SM
MD
LG