لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۶

کتابخوانی آمریکاییان در تابستان


کتابخوانی آمریکاییان در تابستان
کتابخوانی آمریکاییان در تابستان

کتابخوانی در تابستان یکی از تفریحات سالم و سنت های فرهنگی امروزه در غرب بویژه آمریکا بشمار می آید. هرسال تا پیش از آغاز تابستان، نشریات فرهنگی و ادبی گوناگون با توجه به ویژگی های ایالت زادگاه خود، لیست کتابهای پیشنهادی برای مطالعه در تابستان را در اختیار خوانندگان قرار می دهند.

منتقدان و مسئولان صفحات ادبی مجلات و روزنامه ها به اتکای شناخت از روحیات مردم و مخاطبان و توجه ویژه به آثار ادبی و فرهنگی منطقه ای لیست خود را ارائه می کنند.

برای نمونه روزنامه ها و نشریات نیویورکی آثار نویسندگان نیویورکی همچون: «دان دلیلو» یا «پل آستر» یا «جویس کارول اوتس» و کالیفرنیایی ها آثار کسانی چون «تام مک نیل» را معرفی می کنند. هرچند این گوشه چشم داشتن به نویسندگان بومی مانع از معرفی نویسندگان سرشناس و پرخواننده آمریکایی یا به کلی نویسندگان انگلیسی زبان نیست.

گرما، انرژی و شادابی امیدبخش درون شخصیت ها و رویدادهای داستانی از معیارها و ارزش های پایه ای گزینش معرفی آثار داستانی ست. داستان هایی که متاثر از فضای طبیعی تابستانی منطقه اند و اگر فصل و موقع و مکان دیگری بود، الزاماً این رویدادها و شخصیت ها پدیدار نمی شدند، از دیگر شاخص های این گزینه هاست.

بررسیهای میدانی نشانگر آن است که رمان های عشقی در ردیف نخست کتابهای مورد مطالعه دوستداران کتابهای تابستانی قرار دارد.

یکی از ارزش های مثبت و رایج میان بسیاری از مردم آمریکاست دارند که با کتابهای مورد علاقه شان برای گذراندن تعطیلات تابستانی به سواحل آفتابی و جایهای خوش آب و هوا می روند.

خوانش کتابهای غیرداستانی از جمله آثار روانشناسی اجتماعی، فردی و خانوادگی که راه و روش عملی پیشنهادی روانشناسان اجتماعی را به علاقه مندان ارائه می کنند، نیز خواهان بسیار دارد. این گروه از خوانندگان دوست دارند شیوه های پیشنهادی روانشناسان را در زمینه رفتار درست و معقول امروزه روز اجتماعی با کودکان، همسران یا همکاران خود را بیاموزند شاید بخشی از مشکلات روزمره آنان حل شود.

از دیگرموضوعاتی که بخشی از تابستان مخاطبان آمریکایی را به خود اختصاص می دهد، زندگی نامه شخصیت های سیاسی، هنری و فرهنگی جامعه است که به طور کلی در همه زمانها مخاطبان خود را دارد.

زندگی نامه ها یا خودزندگی نامه کسانی که با تحمل رنج و مشقت و سختکوشی فردی خود به جایگاه و مقامی دست یافته اند سخت محبوب آمریکاییانی ست که عموما با این شیوه زندگی آشنایی داشته و آن را یک ارزش والا ارزیابی می کنند. زندگی اپرا وینفری، چهره برجسته تلویزیونی آمریکا که با مصایب بسیار همراه بوده، نمونه برجسته آن است.

همچنین است زندگی نامه انسان هایی که براثر حادثه ای دچار ناتوانی جسمی شده یا براثر بیماری مهلکی از سوی پزشکان با پاسخ بی درمانی روبرو شده اند؛ اما با تلاش فردی و بکارگیری نیروهای درونی توانسته اند به مشکلات فائق آمده و به موفقیت های خیره کننده ای دست یابند. آمریکاییان نشان داده اند، نقص جسمانی مادرزادی یا ناشی از واقعه ای اجتماعی یا بیماری دلیلی برای ذلت و بدبختی فرد نیست و او می تواند با بهره گیری از خوش بینی ذاتی و امیدهای عملی آمریکاییان به جایگاهی شایسته و در خور تحسین دست یابد. زندگی هلن کلر یکی از نمونه های برجسته آن است.

کتابهای پزشکی، شیوه درست غذایی و راه های پیشنهادی که منجر به کاهش وزن و بازیابی سلامتی افراد می شود، از جمله کتابهای مورد علاقه و توجه مردم آمریکاست که بخش بزرگی از آنها از بیماری اضافه وزن رنج می برند.

در سال های اخیر و افزایش آمار نگران کننده مرگ و میر ناشی از اضافه وزن شدید توجه مردم آمریکا را به تجدیدنظر پیرامون شیوه مرسوم سه دهه اخیر ترغیب کرده است؛ زیرا بسیاری از پزشکان براساس پژوهش های انجام شده دانشگاهی براین باورند که پس از رواج غذاهای «فست فود» که مخالفانس به طنز «جانک فود» یا «غذای آشغالی» می نامند، چاقی مفرط در میان لایه های پایین جامعه آمریکا افزایش یافته است. از این روست که کتاب های تغذیه درست، آموزش نرمش های بدنی و تمرینات روحی و جسمی برای سلامتی بدن بشدت خواهان یافته است.

کارشناسان می گویند فصل تابستان گرایش به استفاده از میوه و سبزیجات بیشتر در فرهنگ غذایی روزمره را افزایش می دهد و خوانندگان کتابهای شیوه غذایی درست در این فصل بیش از دیگر فصل ها می توانند از راه های پیشنهادی آن بهره مند شوند.

عامل دیگری که به افزایش سطح مطالعه کتاب کمک می کند، بیرون زدن از خانه ها و دوری مردم از پشت کامپیوترها و دسترسی به اینترنت است. گرمای تابستان و دلچسب بودن هوای بیرون کمک می کند که مردم بیشتر در پارک ها و مکان های تفریحی بیش از دیگر زمان ها از اینترنت و کامپیوتر دور شوند که این خود موقعیت مناسبی را برای مطالعه کتاب حتا اگر با استفاده از «ای کتاب» ها باشد، فراهم می آورد.

XS
SM
MD
LG