لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۵

تجمع و راهپیمایی هزاران زن در سراسر آمریکا برای مخالفت با محدودیت‌های جدید علیه سقط جنین


راهپیمایی زنان در شهر واشنگتن - ۲ اکتبر ۲۰۲۱ (۱۰ شهریور ۱۴۰۰)
راهپیمایی زنان در شهر واشنگتن - ۲ اکتبر ۲۰۲۱ (۱۰ شهریور ۱۴۰۰)

هزاران زن روز شنبه ۱۰ شهریور، در اعتراض به افزایش محدودیت‌های ایالتی مربوط به سقط جنین و برای حمایت از حفظ حقوق اساسی زنان به این عمل، در مقابل دیوان عالی، کنگره تگزاس، و در شهرهای سراسر ایالات متحده راهپیمایی کردند.

در سراسر آمریکا ۶۶۰ تجمع برگزار شد که دلیل عمده آنها قانون جدید ضد سقط جنین به نام قانون «ضربان قلب» در تگزاس بود. این قانون که ماه گذشته (سپتامبر) به اجرا در آمد، یکی از سخت‌گیرانه‌ترین محدودیت‌های وضع شده بر سقط جنین در آمریکا است و سقط جنین پس از حدود شش هفته بارداری را ممنوع می‌کند.

در شهر آستین، مرکز ایالت تگزاس، صدها نفر در گرمای شدید گرد هم آمدند تا این قانون را که توسط گرگ ابوت، فرماندار تگزاس امضاء شده است، محکوم کنند. این قانون سقط جنین را پس از تشخیص تپش قلب در جنین، که معمولاً در هفته ششم بارداری مشاهده می‌شود، منع می‌کند. کارشناسان می‌گویند این برای اکثر زنان خیلی زودتر از آن است که حتی بدانند باردار هستند و ۸۵ تا ۹۰ درصد از موارد سقط جنین بعد از آن انجام می‌شود.

این قانون ایالتی که در تناقض با قانون اساسی آمریکا در رابطه با حقوق زنان است، قدرت را در اختیار شهروندان عادی قرار داده تا منع سقط جنین را در جامعه اعمال کنند، و هیچگونه استثنائی برای قربانیان تجاوز جنسی و رابطه جنسی با خویشاوند قائل نمی‌شود.

اگر یک شهروند فردی را که در انجام سقط جنین غیر قانونی دست داشته است شناسایی کند و به دولت گزارش دهد، در صورت موفقیت دعوی در دادگاه، دست کم ۱۰ هزار دلار پاداش دریافت می کند.

تظاهرات زنان در شهر واشنگتن - ۱۰ شهریور ۱۴۰۰
تظاهرات زنان در شهر واشنگتن - ۱۰ شهریور ۱۴۰۰

تظاهرکنندگان در شهر واشنگتن، پایتخت آمریکا، دو روز قبل از برگزاری دادگاه مجدد به سمت دیوان عالی آمریکا راهپیمایی کردند. در این جلسه دادگاه، قضات پرونده «رو در برابر وید» که یک حکم تاریخی دیوان عالی ایالات متحده در سال ۱۹۷۳ در خصوص قانونی شدن سقط جنین است را مورد بررسی قرار خواهند داد که آنها را قادر به نقض آن می‌کند.

اگر دادگاه، این قانون اساسی، که از آزادی زنان برای انتخاب انجام سقط جنین بدون محدودیت‌های مفرط دولتی حمایت می‌کند، را لغو کند، دسترسی به سقط جنین دیگر با قانون اساسی کشور محافظت نخواهد شد و به ایالت‌ها آزادی آن را خواهد داد که سقط جنین را ممنوع، محدود، و یا مجاز کنند.

XS
SM
MD
LG