لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۵

مجسمه پری دریایی دانمارک به نشان اعتراض به شکار نهنگ قرمز رنگ شد


مجسمه پری دریایی کوچولو ساخت ادوارد اریکسن در سال ۱۹۱۳نشان احترام به هانس کریستین اندرسون، داستانسرای معروف دانمارکی است
مجسمه پری دریایی کوچولو ساخت ادوارد اریکسن در سال ۱۹۱۳نشان احترام به هانس کریستین اندرسون، داستانسرای معروف دانمارکی است

مقامات دانمارکی، پری دریایی کوچولوی معروف کوپنهاگ را که قرمز رنگ شده بود، روز سه شنبه تمیز کردند.

علاوه بر رنگ خوردن این مجسمه، جلوی آن روی زمین شعاری با رنگ قرمز و به زبان انگلیسی نوشته شده بود که «دانمارک از نهنگ های جزایر فارو دفاع می کند» - که به گفته رسانه ها ظاهراً اشاره به شکار نهنگ های خلبان در جزایر اقیانوس اطلس شمالی در فصل تابستان است.

مقامات جزایر فارو به ساکنان آن اجازه می دهند تا گله نهنگ های خلبان را به آبهای کم عمق بکشانند، که در آنجا آنها را آنقدر با نیزه می زنند تا بمیرند. بعد گوشت و پیه نهنگ ها در قصابی های غیر تجاری به فروش می رود که سنتی است قدیمی و به قرن شانزده میلادی باز می گردد.

البته باید اشاره کرد که این نهنگ ها در خطر انقراض نیستند.

مقامات این جزایر می گویند که جمعیت نهنگ های خلبان در شرق اقیانوس اطلس شمالی زیاد و حدود ۷۷۸ هزار نهنگ است که حدود ۱۰۰ هزار تا از آنها در حوالی جزایر فارو زندگی می کنند.

ساکنان این جزایر سالی حدود ۸۰۰ نهنگ خلبان شکار می کنند.

مجسمه پری دریایی کوچولو توسط ادوارد اریکسن، مجسمه ساز دانمارکی خلق شده که ادای احترامی است به هانس کریستیان اندرسون، داستانسرای معروف دانمارکی که به خاطر کتاب های داستان کودکانش شهرت جهانی دارد.

این مجسمه که از سال ۱۹۱۳ روی سنگی در ورودی بندر کوپنهاگ نشسته است، اغلب مورد آسیب و صدمه قرار می گیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG