لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۹

بازداشت گسترده معترضان حمله ترکیە بە سوریە در شهرهای مختلف ایران


طی روز‌های گذشته ده‌ها نفر در پی تجمعات اعتراضی برای محکوم کردن حمله ارتش ترکیە بە شمال سوریە در بیش از ٢٠ شهر استان کردستان و تهران بازداشت شده‌اند.

به گزارش وبسایت حقوق‌بشری هه‌نگاو، بیش از ۵۰ نفر بە اتهام شرکت در تجمعات اعتراضی برای محکوم کردن عملیات نظامی ترکیه در داخل سوریه و علیه کردها، از سوی نهاد‌های امنیتی در شهرهای مریوان، جوانرود، سنندج، پاوه، سردشت، ارومیه، بانه، پیرانشهر و تهران بازداشت شده‌اند.

بر اساس این گزارش، در شهر مریوان هفت نفر، در شهر جوانرود شش نفر، تهران ۲۳ نفر، سردشت سه نفر، سنندج سه نفر، ارومیه یک نفر، بانه یک نفر، پاوه ده نفر و در شهر پیرانشهر یک نفر بازداشت شده‌اند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو هویت تعدادی از این بازداشت شدگان کە برای این سازمان احراز شدە را منتشر کرده است.

به گزارش این وبسایت حقوق بشری، همچنین طی روزهای گذشته دەها نفر از شهروندان کرد بە ادارە اطلاعات احضار و بە آنها در مورد شرکت کردن در تجمعات اعتراضی هشدارهایی دادە شدە است.

پیش از این نیز صدای آمریکا ویدئویی کوتاهی از معترضان به حمله ترکیه به شمال سوریه در شهر کرمانشاه را در صفحه توئیتر منتشر کرده بود.

ارتش ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهر عملیات نظامی خود را در داخل سوریه و علیه کردها، که آنکارا می‌گوید با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) همکاری می‌کنند را آغاز کرد.

ترکیه اعضای پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید که این عملیات با هدف مقابله با تروریسم و ایجاد یک منطقه حائل امن در امتدادهای مرزهای مشترک دو کشور انجام می‌شود.

خبرگزاری رویترز نیز، روز سه‌شنبه ۲۳ مهرماه به نقل از یک بیانیه از سوی مقامات کرد سوریه نوشت در پی حمله ترکیه به شمال شرقی سوریه، بیش از ۲۷۵ هزار نفر آواره شده‌اند که بیش از ۷۰ هزار کودک در بین آواره‌گان وجود دارد.

همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز، با اشاره به تحریم شدن دو وزارتخانه و سه وزیر ترکیه، از این کشور خواست که فورا حملات خود را در سوریه متوقف کند و به میز مذاکره بازگردد.

ایالات متحده از آغاز با عملیات نظامی ترکیه مخالفت کرد و نسبت به پیامدهای وخیم انسانی و امنیتی آن هشدار داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG