لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۱

روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام؛ تجمع‌های اعتراضی ایرانیان در آمریکا، نروژ، و آلمان


تجمع ایرانیان در اشتوتگارت آلمان
تجمع ایرانیان در اشتوتگارت آلمان

به مناسبت ۱۸ مهر، روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام، تظاهرات و تجمعات اعتراضی در شماری از شهرهای آمریکا و همچنین در نروژ و آلمان برگزار شد.

به همین مناسبت روز جمعه ۱۶ مهر ماه، گروهی از ایرانیان مقیم آمریکا در شهرهای واشنگتن و لس آنجلس در راهپیمایی و تجمعات اعتراضی شرکت کردند.

شرکت کنندگان در حالی که پرچم‌های ایران را در دست داشتند و عکس و مشخصات زندانیان سیاسی اعدام شده را با خود حمل می‌کردند، بر علیه تداوم مجازات اعدام در ایران و سرکوب گسترده مردم شعار دادند.

در مراسمی که در پایتخت آمریکا برگزار شد، مشخصات و عکس شماری از زندانیان سیاسی اعدام شده در دهه ۶۰ و تصاویری از گورستان خاوران روی بدنه چند کامیون نصب شده و در خیابان‌های اصلی واشنگتن گردانده شد.

در شهر اسلو در نروژ نیز شماری از هواداران سازمان مجاهدین خلق و حامیان شورای ملی مقاومت ایران به همراه جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام شده در دهه ۶۰ ضمن برگزاری نمایشگاه عکس در تجمع اعتراضی شرکت کردند.

در تظاهرات مشابه در اشتوتگارت آلمان هیمن قربانی، فرزند حیدر قربانی زندانی محکوم به اعدام، هم شرکت کرده بود.

همچنین دو تجمع دیگر نیز در برلین برگزار شد. در نخستین تجمع در روز شنبه ۱۷ مهرماه اعضای «کانون پناهندگان سیاسی ایرانی- برلین» و «کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران-برلین» شرکت کردند.

در دومین تجمع که توسط شورای مقاومت ایران در برابر دفتر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، برگزار شد، برخی از اعضای خانواده‌های زندانیان سیاسی که در دادگاه حمید نوری در سوئد شهادت داده بودند نیز شرکت داشتند.

در این تجمع شماری از نمایندگان پارلمان و شخصیت‌های سیاسی آلمان حضور داشتند.

حاضران در این تجمع ضمن محکوم کردن نقض سیستماتیک حقوق‌بشر و اعدام‌های فزاینده در ایران، خواستار محاکمه سران نظام جمهوری اسلامی و دست‌اندرکاران اعدام‌های جمعی در دهه ۶۰ شدند.

XS
SM
MD
LG