لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۱

ابهام در انگیزه حمله اعتراضی به یک نماد مذهبی در ایران


تجمع های اعتراضی جمعه شب در برخی مناطق از جمله گوهردشت کرج ادامه یافت.
تجمع های اعتراضی جمعه شب در برخی مناطق از جمله گوهردشت کرج ادامه یافت.

تظاهرات اعتراضی مردم در ایران علیه اوضاع اقتصادی و نظام سیاسی کشور با نگرانی‌های ناشی از احیای دور اول تحریم های آمریکایی علیه جمهوری اسلامی ایران همراه شده است.

در همین حال ابهام در باره انگیزه حمله ای اعتراضی به یک نماد مذهبی پرسش برانگیز شده است.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران از حمله ای به حوزه علمیه در شهر اشتهارد در صد کیلومتری غرب تهران خبر داده است.

خبرگزاری فرانسه روز شنبه ۱۳ مرداد ضمن نقل این گزارش نوشت که رسانه های محافظه‌کار پیش از این از حملات علیه نماد های حساس دینی از جمله ساختمان های مذهبی به عنوان توجیهی برای بدنام کردن اعتراض های مردمی استفاده کرده اند.

در همین حال، پیشتر گزارش‌هایی از پشت کردن مردم به نمادهای مذهبی منتشر شده بود که یک مورد آن در نماز جمعه یکی از شهرهای حومه اصفهان رخ داد و با شعار «رو به میهن، پشت به دشمن» همراه بود.

در این بین، توئیتر فارسی وزارت خارجه آمریکا در پیامی با تاکید بر اینکه نهایتا بر عهده مردم ایران است که مسیر حرکت کشورشان را تعیین کنند، می‌گوید که آمریکا از صدای مردم ایران که برای مدتی طولانی نادیده گرفته شده است، حمایت می‌کند.

در این توئیت آمده است «امید آمریکا است که ۴۰ سال آینده ایران، توام با سرکوب و ترس نباشد.»

از سوی دیگر، رضا پهلوی، فرزند آخرین پادشاه ایران، در پی تجمع های اعتراضی در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، در پیامی در توئیتر خود، حرکت مردم در آغاز دوباره اعتراض ها را ستود.

مردم در چند شهر ایران جمعه شب تجمع های اعتراضی برگزار کردند که با برخورد ماموران امنیتی مواجه شدند.

گزارش شده است که گوهردشت کرج جمعه شب همچون چند شب گذشته شاهد ناآرامی بود و مردم با پلیس درگیر شدند.

در کرج و مناطق دیگری همچون قرچک ورامین، زیباشهر قزوین و کرمانشاه نیز تجمع هایی برگزار شد و مردم شعارهای مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر بسیجی سر دادند.

در همین حال خبرگزاری رویترز می‌گوید مردم ایران عمیقا نگران تاثیرات ناشی از احیای تحریم ها هستند که در مرحله اول ، نقل و انتقالات مالی بین المللی، تجارت طلا و فلزات گرانبها ، واردات مواد خام و همچنین بخش خودروسازی و خرید هواپیماهای تجاری را هدف قرار می دهد.

​هدف از احیای تحریم ها آمریکا مسدود کردن قطع منابع مالی برای جمهوری اسلامی ایران است که از درآمدهای ناشی از تجارت خارجی برای تامین کمک های مالی به گروه های تروریست استفاده می کند.

ریچارد گولدبرگ، مشاور ارشد بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها، در این باره گفت: «قطع دسترسی رژیم ایران به ارز خارجی و دلار و یورو بسیار مهم است، زیرا می‌دانیم این رژیم پولها را صرف مردم ایران نمی کند و آنرا در اختیار نیروهای قدس میگذارد و صرف تروریسم و رژیم اسد و حوثی‌های یمن میکند؛ به جای ایجاد شغل در ایران، موشک می‌سازد و ترور صادر می‌کند. بنابراین اولویت ما در تحریمها، تغییر رفتار آنها و کمک به مردم ایران برای وادار کردن رژیم برای تغییر، به دست خودشان است. و اطمینان از اینکه رژیم به منابع مالی دسترسی نداشته باشد. بنابراین قطع دسترسی به سویفت که عامل جابجایی و انتقال پولها است، یک اولویت مهم برای دولت پرزیدنت ترامپ است.»

تاثیر تحریم ها حتی قبل از احیای آنها، بر اقتصاد ایران دیده شده است. خبرگزاری فرانسه در گزارشی می‌گوید ، اضطراب همه جا دیده می شود، به ویژه در بازار ارز که شاهد و درگیر در سقوط ارزش ریال بوده است. این خبرگزاری می گوید، بسیاری به بازار طلا و ارز هجوم برده اند تا شاید بتوانند پس اندازهای خود را حفظ کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG