لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۴

زنان سینماگر روی فرش قرمز جشنواره کن به نابرابری جنسیتی در صنعت سینما اعتراض کردند


در یک اقدام بی سابقه، ۸۲ زن سینماگر روی فرش قرمز کن به نابرابری در صنعت سینما اعتراض کردند
در یک اقدام بی سابقه، ۸۲ زن سینماگر روی فرش قرمز کن به نابرابری در صنعت سینما اعتراض کردند

۸۲ زن از چهره های سرشناس سینما، روز شنبه در یک اقدام بی سابقه روی فرش قرمز جشنواره فیلم کن، به نابرابری جنسیتی در صنعت فیلم اعتراض کردند.

این تعداد معترض، به نمایندگی از همین تعداد زن فیلمسازی که در تاریخ هفتاد ساله جشنواره، برای دریافت جایزه انتخاب شده اند روی فرش قرمز رفتند.

۸۲ زن فیلمساز در مقایسه با ۱۸۶۶ فیلمی که توسط فیلمسازان مرد ساخته شده در این اعتراض برجسته شد.

«کیت بلانشت»، بازیگر استرالیایی و رئیس هیأت داوران جشنواره کن بیانیه ای را به نمایندگی از خودش و ۸۱ زن دیگر بالای پله های کاخ جشنواره به زبان انگلیسی خواند و «آنیس واردا» کارگردان فرانسوی نیز آن را به زبان فرانسه تکرار کرد.

در این بیانیه آمده: «زنان در دنیا اقلیت نیستند ولی شرایط کنونی صنعت فیلم چنین چیزی را بازتاب نمی دهد. امروز ما با هم بالای این پله ها ایستاده ایم تا اراده راسخ خود را برای تغییر و پیشرفت نشان دهیم.»

این اعتراض را سازمان «تایمز آپ» سازماندهی کرده و هدفش ، تأکید بر موانعی است که زنان برای پیشرفت حرفه ای با آن روبرو هستند.

اعتراض زنان سینماگر پیش از اکران فیلم «دختران آفتاب» به کارگردانی «ایوا هوسون» فرانسوی و با بازی «گلشیفته فراهانی» برپا شد.

«دختران آفتاب»، پیرامون مبارزات زنان مبارز کرد موسوم به پیشمرگه است. خانم «هوسون» یکی از سه زن فیلمسازی است که برای ربودن نخل طلایی جشنواره با ۱۸ مرد فیلمساز رقابت می کند.

XS
SM
MD
LG