لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۲

مجلس نمایندگان ایالات متحده تامین اقامت موقت اتباع ونزوئلا را تصویب کرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه طرحی را تصویب کرد که هدف از آن تامین اقامت موقت هزاران ونزوئلایی ساکن ایالات متحده در برابر احتمال اخراج است.

این طرح پس از یک مناظره با ۲۷۲ رای موافق در برابر ۱۵۸ رای مخالف تصویب شد. تمام مخالفان این طرح جمهوریخواه بودند، هر چند ۳۹ جمهوریخواه به آن رای موافق دادند.

جمهوریخواهان می گویند این مجوزها نباید به صورت خودکار تمدید شود. دموکرات ها تاکید دارند که مساله ربطی به چالش های مهاجرتی ندارد و موردی خاص است.

طرح مشابهی در سنا از زمان ارائه در ماه فوریه تا کنون به نتیجه ای نرسیده است.

اجازه «تامین اقامت موقت» در ایالات متحده معمولا توسط «وزارت امنیت میهن آمریکا» به مردم کشورهای آسیب دیده از بلایای طبیعی یا جنگ داده می شود. به این ترتیب آنها می توانند تا بهبود شرایط در کشورشان در آمریکا بمانند.

بنا بر برآورد «دفتر بودجه کنگره»، در حال حاضر ۲۰۰ هزار ونزوئلایی در ایالات متحده زندگی می کنند. چنانچه این مصوبه به قانون تبدیل شود اتباع ونزوئلایی که آمریکا را در این مدت ترک نکرده اند، با پرداخت هزینه ۳۶۰ دلار برای ثبت درخواست، از کمک های مهاجرتی و اجازه کار ۱۸ ماهه برخوردار خواهند شد.

در پی انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته ونزوئلا، که با گزارش‌های متعددی از تخلف و تقلب گسترده همراه بود، دولت ایالات متحده نیکلاس مادورو را غاصب کرسی رئیس‌جمهوری دانست و ریاست‌جمهوری او را نامشروع و غیردموکراتیک خواند.

ایالات متحده خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون و رئیس پارلمان ونزوئلا، را به عنوان رئیس جمهوری موقت آن کشور به رسمیت می‌شناسد. بیش از پنجاه کشور بعد از آمریکا، ریاست جمهوری آقای گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند.

وزیر خارجه آمریکا نیز بارها با اعلام حمایت از کنگره ملی ونزوئلا، نیکلاس مادورو را غاصب دموکراسی معرفی کرد و خواستار انتقال قدرت اجرایی کشور به کنگره ملی مطابق قانون اساسی ونزوئلا شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG