لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

دستور تجدیدنظر در پرونده اخراج بیژن عبدالکریمی صادر شد


در حالی که اخراج بیژن عبدالکریمی از دانشگاه آزاد به اتهام دفاع از نظام پادشاهی موجی از مخالفت‌ها را در میان دانشگاهیان برانگیخته، رئیس دانشگاه آزاد دستور تجدیدنظر در این حکم را صادر کرده است.

جمعی از اهل فلسفه نیز در نامه‌ای سرگشاده‌، حکم اخراج این استاد فلسفه را نقض آشکار آزادی دانشگاهی قلمداد کرده و نوشته‌اند، ارباب قدرت باید بدانند میان کارآمدی دولت‌ها و میزان رواداری آنان در قبال اهل علم، به ویژه فیلسوفان که کارشان نقادی و تحقیر حماقت است، تناظری وجود دارد.

ناصر فکوهی، استاد انسان‌شناسی، نیز خبر اخراج عبدالکریمی به جرم «مضحک» دفاع از نظام سلطنتی را بدترین تصمیم ممکن در بدترین زمان ممکن دانست و نوشت، خود مسئولان بزرگترین ضربه را خواسته یا ناخواسته به سیستم می‌زنند، نه شخصیت‌هایی مانند عبدالکریمی که با همین حکم اخراج نامش در سراسر جهان منتشر می‌شود و هزاران هزار نفر دیگر هم به جمع هوادارانشان می‌پیودند.

پیشتر صدای آمریکا به نقل از خبرگزاری مهر در گزارشی اعلام کرده بود حکم اخراج بیژن عبدالکریمی، دانشیار گروه فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال به دلیل «دفاع» از «نظام سلطنتی پهلوی» روز شنبه ۱۳ شهریور ماه به او ابلاغ شده است.

XS
SM
MD
LG