لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۷

اجرای نخستین کنسرت موسیقی و آوازخوانی دستجمعی زندانیان فیلیپین در تالار شهر مانیل


زندانیان در حال اجرای رقص «تریلر»
زندانیان در حال اجرای رقص «تریلر»

در ادامه اصلاحاتی که به تازگی در زندان های فیلیپین جریان پیدا کرده است، زندانیان محکوم به حبس ابد فرصتی یافتند تا در «تالار شهر» مانیل پایتخت فیلیپین به اجرای برنامه برای عموم مردم بپردازند.

این طرح به پیشنهاد روانشناسان اجتماعی و کارشناسانی حمایت شده است که مشارکت زندانیان در کارهای هنری اجرایی را باعث امکان رشد خلاقیت های فردی در این افراد دانسته اند.

به همین جهت، صد نفر از زندانیان بازداشتگاه های «مانیل» از چندی پیش در یک ارکستر بزرگ موسیقی سازماندهی شده به آموختن هم نوایی و هم آوایی دستجمعی پرداختند. بر اساس برنامه هایی که از پیش به همین مناسبت تعیین شده بود، این گروه توانستند روز سه شنبه ١۶ ژوئن در برابر شرکت کنندگان در تالار نمایشی شهر به اجرای موسیقی بپردازند.

اسکار کالدرون، مدیر اصلاحات زندان های فیلیپین می گوید: «ما این برنامه های اصلاحی را به زندانیان پیشنهاد کردیم تا آنان بتوانند احساسات خود را از طریق نواهای موسیقی و خواندن آواز ابراز کنند.»

زندانیان بازداشتگاه های مانیل که اغلب آنان را جنایتکاران با سابقه و خطرناک تشکیل می دهند در شرایط امنیتی شدید به سر می برند. آنان تحت رهبری یک رهبر ارکستر از خارج از زندان کار تمرین های خود را آغاز کردند و این کار را چنان به خوبی پیش بردند که مدیران فرهنگی زندان، امکاناتی به وجود آوردند تا آنان بتوانند در تالار نمایشی شهر مانیل، درخارج از محوطه زندان و برای مردم عادی به اجرای برنامه بپردازند.

گروه نارنجی پوشان زندان های مانیل، پیش از این نیز رقص «تریلر» Thriller مایکل جکسون را به صورت دستجمعی در محوطه زندان اجرا کرده اند و این برنامه به شدت مورد توجه تماشاگرانی قرار گرفت که توانستند در سطح جهان بخش هایی از این برنامه را از طریق فیلم های خبری و یا در یوتیوب Youtube مشاهده کنند.

این بار این زندانیان به دلایل امنیتی و نگرانی از طرح فرار در خارج از محوطه زندان با پای بندهای مخصوص در تالار شهر به اجرای کنسرت موسیقی پرداختند. بسیاری از اعضای این ارکستر به جرم آدمکشی و جرایم دیگر به زندان ابد یا اعدام محکوم شده اند.

ری ماتیاس ۴۵ ساله محکوم به زندان ابد و نوازنده ساکسفون می گوید: «پیش از این ما تحت نظارت شدید امنیتی در راهروهای زندان قدم می زدیم اما از پس از تشکیل این ارکستر، حس خوشایندی شبیه به آزادی به ما دست داده است.»

مانوئل ایگونرای ۵٨ ساله، یک نظامی پیشین است که به جرم قتل به زندان ابد محکوم شده است می گوید: «من سخت شادمانم و هر بار از صمیم قلب به نوازندگی می پردازم.»

اعضای این ارکستر پیش از اجرای کنسرت عمومی در تالار شهر یک بار هم در برابر خانواده های خود دست به اجرای برنامه زدند.

قرار است تدارکاتی فراهم آید تا ارکستر صد نفره زندان مانیل بتواند در یک تور سراسری دست به اجرای برنامه هایی برای زندانیان در زندان های دیگر در کشور فیلیپین بزند. بنا بر گفته مجریان طرح اصلاحات در زندان های فیلیپین، آوای موسیقی برخاسته از ارکستر هنرمندان نارنجی پوش به آنان یاری می دهد تا بتوانند از درون اقدام به بازپروری خود کنند.

XS
SM
MD
LG