لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۰

توحید قریشی و حمزه درویش پس از شش روز بی‌خبری به زندان رجایی‌شهر منتقل ‌شدند


«توحید قریشی» و «حمزه درویش» دو زندانی اهل سنت که شش روز پیش به بهانه احضار از سوی دفتر معاونت سلامت زندان به مکان نامعلومی منتقل شده بودند، به زندان رجایی‌شهر کرج بازگردانده ‌شدند.

یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفت: این دو زندانی اهل سنت که روز شنبه ۱۸ خرداد از سوی مسئولان زندان رجایی شهر کرج به مکانی نامعلوم منتقل شده بودند، روز پنجشنبه ۲۳ خرداد به داخل بند سابقشان در زندان رجایی شهر عودت داده شدند و مشخص شد که در این مدت به بند ۲-الف، تحت نظارت اطلاعات سپاه منتقل شده بودند.

گفته می‌شود، این دو زندانی سیاسی در حین اعزام و عودت به داخل زندان با زدن دست بند، پابند و چشم بند با رفتارهایی غیرمتداول و خشونت آمیز روبرو شده‌اند.

به گفته این منبع مطلع، در این مدت علاوه بر بازجویی این دو زندانی اهل سنت، آقای قریشی جهت رسیدگی به پرونده جدیدی که وزارت اطلاعات علیه او باز کرده است به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران اعزام شده که با اعتراض این زندانی عقیدتی، مبنی بر عدم رعایت حقوق قانونی در جریان پروسه دادگاهی و عدم حضور وکیل در جلسه دادگاه از پاسخ به سوالات قاضی امتناع کرده است.

توحید قریشی اوایل اردیبهشت ۹۳ از سوی ماموران امنیتی بازداشت و پس از یک سال مورد محاکمه قرار گرفت. دادگاه بدوی در ابتدا آقای قریشی را به ۱۰ سال زندان محکوم کرد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۷ سال زندان با تجمیع احکام به حدود چهار سال قابل اجرا کاهش یافت.

حمزه درویش، زندانی اهل سنت نیز مدعی است در سال ۹۳ نیروهای یک گروه بنیادگرای مستقر در سوریه با فریب، او را به ترکیه کشانده و سپس به سوریه منتقل کرده‌اند. مدتی را در زندان داعش بوده و سپس با دریافت امان نامه‌ای از سفارت ایران در ترکیه به ایران فرار کرده و خود را به نیروهای امنیتی معرفی کرده است و حتی این شانس را داشته که با قید ضمانت آزاد باشد و به شغل پرورش بلدرچین مشغول شود.

حمزه درویش پس از یک سال آزادی با قرار وثیقه مجددا بازداشت و در دادگاهی پرابهام که توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برگزار شده بود به ۱۵ سال زندان محکوم‌ شد و در حال حاضر بیش از دو سال است در زندان به سر می‌برد.

پیش از این نیز حمزه درویش در اریبهشت ماه سال جاری در نامه‌ای سرگشاده به مراجع قضایی، نهادهای بین‌المللی، و حقوق بشری از تهدید و فشار بر خانواده و نبود امنیت جانی خود در زندان رجایی شهر نوشته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG