لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۱

زندانیان سیاسی کرد در ایران در همبستگی با زندانیان کرد در ترکیه اعتصاب غذا کردند


لیلا گوون، قانون‌گذار حزب دموکراتیک خلق ترکیه که از ماه نوامبر سال گذشته در اعتصاب غذا به سر می‌برد

۱۶ زندانی سیاسی کرد در زندان‌های ایران در همبستگی با زندانیان سیاسی کرد در زندان‌های ترکیه از امروز به مدت سه روز دست به اعتصاب غذا زدند.

شبکه حقوق بشر کردستان، روز دوشنبه ۱۲ فروردین گزارش داد که زینب جلالیان در زندان سلماس، شاکر باغی در زندان کاشمر، یوسف کاکه‌می و علی احمد سلیمان در زندان مرکزی تبریز، و علی یگانه، بشیر پیرماوانه، مصطفی سبزی، تورج اسماعیلی، کمال حسن رمضان، ابراهیم عیسی‌پور، محمد سلحشور، احمد تموئی، حمید رحیمی، رحمیم محمودی، پیمان میرزازاده، و کامران درویشی در زندان مرکزی ارومیه در این اعتصاب غذای سه روزه شرکت کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، پیشتر در ۱۵ دی‌ماه سال گذشته ۱۷ زندانی سیاسی کرد در زندان‌های مختلف ایران در همبستگی با لیلا گوون یک روز اعتصاب غذای نمادین کرده بودند.

لیلا گوون، قانونگذار حزب دموکراتیک خلق، در ماه نوامبر سال گذشته در زندان گفت تا زمانی که مقام‌های ترکیه با دسترسی بیشتر به عبدالله اوجالان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان، موسوم به پ‌ک‌ک، موافقت نکنند او غذا نخواهد خورد.

عبدالله اوجالان از سال ۱۹۹۹ در جزیره‌ای نزدیک استانبول در زندان است. او از سال ۲۰۱۱ از ملاقات با وکلای خود منع شده و به ندرت اجازه دیدار با خانواده‌اش را داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG