لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

حقوق شهروندی | دادگاه تجدیدنظر ضیا نبوی را به ارائه خدمات عمومی در «آسایشگاه جانبازان» محکوم کرد


از راست: سعید اقبالی، آتنا دائمی، ضیاءالدین نبوی و کسری نوری
از راست: سعید اقبالی، آتنا دائمی، ضیاءالدین نبوی و کسری نوری

اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های حقوق‌بشری حاکی از تداوم ممنوعیت تماس تلفنی آتنا دائمی، ملاقات کسری نوری با خانواده پس از وقفه شش ماهه، ضرب و شتم یک کارگر خدمات شهری در خرمشهر، تایید حکم زندان ضیاءالدین نبوی در دادگاه تجدید نظر، تشکیل دادگاه برای رسیدگی به پرونده مرگ دانیال زین‌العابدینی، و اعزام یک فعال مدنی زندانی به بیمارستان است.

  • تداوم ممنوعیت تماس تلفنی آتنا دائمی

رامین صفرنیا،‌ وکیل مدافع آتنا دائمی، از ملاقات با موکل خود در زندان لاکان رشت خبر داد و اعلام کرد،‌ این فعال مدنی کماکان حق تماس تلفنی ندارد.

آقای صفرنیا روز سه‌شنبه ۴ آبان ماه با اعلام این خبر در توییتر خود افزود،‌ با وجود پیگیری‌های انجام شده در اجرای احکام زندان اوین و رشت، آتنا دائمی مدت ۶۷ روز است که از داشتن کارت تلفن محروم است و دستوری مبنی بر برقراری تماس با حضور مأموران در پرونده موجود نیست.

حسین دائمی، پدر آتنا، پیشتر به صدای آمریکا گفته بود این ممنوعیت پس از انتشار یک فایل صوتی از دختر او در تاریخ ۲۷ مرداد ماه سال جاری آغاز شده است. ‌به گفته وی، خانم دائمی در این فایل صوتی از مشکلات زندان لاکان رشت و زندانیان گفته است.

پدر آتنا دائمی در گفتگو با صدای آمریکا از تبعات افشاگری آتنا درباره وضعیت زندان لاکان رشت می‌گوید
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

  • ملاقات کسری نوری با خانواده پس از وقفه شش ماهه

پوریا نوری، برادر کسری نوری از دراویش زندانی در ایران، با انتشار متنی در توییتر از ملاقات کسری با مادر خود پس از شش ماه وقفه خبر داد و دلیل این وقفه را تبعید‌ آقای نوری به زندان عالی‌آباد شیراز و لغو چندین ماهه ملاقات‌های کابینی در آن زندان اعلام کرد.

آقای نوری همچنین در توییتر خود نوشت، شکوفه یداللهی، مادر کسری نوری، در سالن ملاقات بهیه نامجو، مادر حبیب و وحید افکاری، را دیده است که به ملاقات فرزندان خود می‌رود. او افزود: «برادران افکاری همیشه پس از اتمام ملاقات تمامی زندانیان به کابین ملاقات آورده می شوند تا تنها حاضران سالن ملاقات زندان، خانواده افکاری باشد.»

  • ضرب و شتم کارگر خدمات شهری در خرمشهر

برخی تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، حاکی از ضرب و شتم یک کارگر خدمات شهری به نام ایاد کیانی توسط یک عضو شورای شهر خرمشهر به نام عادل چلداوی است.

یکی از کاربران توییتر با انتشار ویدئویی از این کارگر خدمات شهری در بیمارستان نوشت،‌ این اتفاق در پی درخواست ایاد کیانی مبنی بر دریافت شش ماه حقوق معوقه خود صورت گرفته است.

  • تایید حکم زندان ضیا نبوی در دادگاه تجدید نظر

ضیاءالدین نبوی، فعال دانشجویی با انتشار رشته توییتی از رد درخواست تجدید نظر در پرونده‌اش توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان خبر داد و نوشت حکم یک سال زندان و تمامی مجازات‌های تکمیلی که پیشتر از سوی دادگاه انقلاب تهران به اتهام تبلیغ علیه نظام برای او صادر شده بود، در دادگاه تجدید نظر تایید شده است.

این فعال دانشجویی با اعلام این خبر، مجازات‌های تکمیلی صادر شده برای خود را شامل منع خروج از کشور به مدت دو سال، ارائه خدمات عمومی به مدت چهار ماه روزی چهار ساعت در «آسایشگاه جانبازان»، الزام به تحصیل و یادگیری مباحث سبک زندگی انسانی و کنترل هیجان با شرکت در دوره مشاوره در موسسه روانشناسی ماوای قم به مدت ۱۲ساعت در ماه و در مجموع برای شش ماه اعلام کرد.

  • تشکیل دادگاه برای رسیدگی به پرونده مرگ دانیال زین‌العابدینی

سازمان حقوق بشر ایران از برگزاری دادگاهی برای رسیدگی به شکایت خانواده دانیال زین‌العابدینی، در خصوص مرگ مشکوک این کودک-مجرم در زندان میاندوآب خبر داد و اعلام کرد پس از گذشت حدود ۱۹ ماه از مرگ این کودک مجرم در زندان میاندوآب، قرار است دادگاه در تاریخ ۲۸ آذر ماه برگزار شود.

این نهاد حقوق‌بشری به نقل از یک منبع مطلع اعلام کرد، پس از درگذشت دانیال زین‌العابدینی، سیدرضا زین‌العابدینی، پدر وی که با شکایت در مراکز قضایی پیگیر نحوه فوت فرزندش در زندان شده بود به اداره اطلاعات مهاباد احضار و مورد آزار و اذیت، و ضرب و شتم قرار گرفته است.

  • اعزام سعید اقبالی، فعال مدنی زندانی، به بیمارستان

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، «هرانا» از اعزام سعید اقبالی از زندان رجایی‌شهر کرج به بیمارستان امیراعلم تهران خبر داد و نوشت، پزشک متخصص تشخیص داده که آقای اقبالی دچار «آسیب جبران ناپذیر به پرده میانی گوش و از دست دادن بخشی از شنوایی گوش راست» شده است.

هرانا با انتشار این خبر افزود،‌ پس از معاینات انجام شده در بیمارستان، پزشک معالج آقای اقبالی دستور به عمل جراحی این فعال مدنی داده‌ است، اما به دلیل عفونت شدید در ناحیه گوش، جراحی تا زمان برطرف شدن آن به تعویق افتاده است.

XS
SM
MD
LG