لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۰

کارمندان بنیاد تامسون رویترز در لندن خواستار آزادی «نازنین زاغری» از ایران شدند


گردهمایی کارمندان بنیاد تامسون رویترز در دفتر مرکزی این بنیاد در لندن
گردهمایی کارمندان بنیاد تامسون رویترز در دفتر مرکزی این بنیاد در لندن

در سومین سالگرد بازداشت نازنین زاغری، شهروند ایرانی بریتانیایی زندانی در ایران، کارمندان بنیاد تامسون رویترز در دفتر مرکزی این بنیاد در لندن خواستار آزادی او شدند.

به گزارش سازمان عفو بین الملل، مونیکو ویلا مدیرعامل بنیاد تامسون رویترز با انتشار بیانیه‌ای گفت «بسیار ناراحت کننده است که باید شاهد سومین سالروز بازداشت بی‌رحمانه نازنین زاغری در تهران و زندانی شدن او باشیم. رفتار بی‌رحمانه مقامات ایرانی با همکار بی‌گناه ما، چیزی کمتر از شکنجه‌های روحی و جسمی نیست. او به طرز بی‌رحمانه‌ای از دخترش جدا شده است، جدایی که هرگز آن‌ را قبول نکرد.»

نازنین زاغری ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ در حالی که به همراه دختر دو ساله‌اش پس از دیدار با خانواده در ایران قصد بازگشت به لندن را داشت، در فرودگاه بین المللی تهران بازداشت و سپس به اتهام‌های امنیتی به پنج سال زندان محکوم شد.

سپاه پاسداران ایران خانم زاغری را به آموزش روزنامه نگاری برای رسانه‌های خارج از کشور متهم کرد، اما او اتهامات خود را رد کرد و بنیاد خیریه تامسون رویترز نیز رسما اعلام کرد که او یک کارمند ساده در بخش اداری این بنیاد بوده است.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «ما از مقامات ایران می‌خواهیم او را پیش از آن‌که سلامتی‌اش بیش‌تر به خطر بیافتد، فورا آزاد کنند. زمان آن است که بی‌گناهی او اثبات شود و اشتباه در مورد نازنین جبران شود.»

سازمان عفو بین الملل با راه اندازی یک کارزار اینترنتی از مقامات ایران خواسته است که این زندانی را فورا و بدون قید شرط آزاد کنند. کارزاری که تا اکنون نزدیک به ۱۹۰ هزار نفر از فعالان عفو بین‌الملل در انگلستان و بیش از ۲۰ هزار نفر در نروژ خواستار آزادی نازنین زاغری شده‌اند.

پیشتر نیز ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری رتکلیف، از سازمان ملل متحد خواسته است برای آزادی همسرش اقدام کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif.

XS
SM
MD
LG