لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۹

حقوق شهروندی | حمله به زندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگ؛ رئيس سازمان زندان‌ها: دور از انتظار نیست


از راست:‌ شاپور احسانی‌راد،‌ سعید تابناک، و اکبر باقری
از راست:‌ شاپور احسانی‌راد،‌ سعید تابناک، و اکبر باقری

اخبار منتشر شده در رسانه‌های حقوق بشری و شبکه‌های اجتماعی حاکی از تجمع و اعتصاب غذا توسط گروهی از زندانیان در زندان تهران بزرگ،‌ کاهش حکم یک زندانی سیاسی کُرد در دادگاه تجدید نظر، و حمله به زندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگ توسط زندانیان با «سابقه شرارت» است.

  • اعتصاب غذا در زندان تهران بزرگ

محمد مقیمی، وکیل دادگستری، از شورش و اعتصاب غذای دسته جمعی گروهی از زندانیان در واحد ۵ زندان تهران بزرگ خبر داد و نوشت این زندانیان طی روزهای گذشته از تحویل گرفتن غذا خودداری کرده‌اند.

آقای مقیمی با انتشار متنی در کانال تلگرامی خود به نقل از یک منبع مطلع اعلام کرد، گروهی از زندانیان روز جمعه ۱۶ مهر ماه به دلیل فساد مالی مسئولان زندان، در مقابل در ورودی سالن یک واحد ۵ زندان تهران بزرگ دست به تجمع زدند.

به گفته این وکیل دادگستری، زندانیان این سالن به تازگی با تشویق و ترغیب رئیس واحد ۵ این زندان، مبلغی را برای خرید ۱۰۸ تخته فرش و استفاده از آن در سالن های این واحد جمع‌آوری کرده بودند. محمد مقیمی نوشته است رئیس این واحد، فرش‌های خریداری شده با استفاده از مبلغ جمع آوری شده را برای استفاده‌ شخصی در میان زندانبانان و افسر نگهبانان، تقسیم کرده است.

به گفته این وکیل دادگستری، زندانیان در اعتراض به این اقدام دست به اعتصاب زده‌ و اعلام کرده‌اند تا زمان بازگردانده شدن فرش‌های خریداری شده به سالن ها، به اعتصاب غذای دسته جمعی ادامه خواهند داد.

محمد مقیمی در ادامه با اشاره به قطعی چند ساعته خطوط تلفن این واحد در پی اعتراض دسته جمعی زندانیان افزوده است، جان بیش از ۳ هزار زندانی حاضر در سالن‌های ۹ گانه واحد پنج زندان تهران بزرگ در معرض خطر جدی است.

  • کاهش حکم زندان یک زندانی سیاسی در دادگاه تجدید نظر

برخی رسانه‌های حقوق‌بشری از کاهش حکم زندان یک زندانی سیاسی کُرد توسط دادگاه تجدید خبر دادند و نوشتند این زندانی سیاسی از سال گذشته به اتهام همکاری با یکی از احزاب کردستان در زندان مرکزی نقده در بازداشت به سر می‌برد.

وبسایت حقوق‌بشری «هه‌نگاو» روز شنبه ۱۷ مهر اعلام کرد حکم ۸ سال زندان سعید تابناک،که پیشتر از سوی دادگاه انقلاب اشنویه به اتهام همکاری با حزب دمکرات کردستان ایران صادر شده بود، در دادگاه تجدیدنظر استان به ۴ سال و ۲ ماه زندان کاهش یافت.

  • حمله به زندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگ

اخبار برخی رسانه‌های حقوق‌بشری حاکی از هجوم زندانیان با سابقه شرارت به اتاق زندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگ و زخمی کردن گروهی از زندانیان سیاسی است؛ خبری که رئيس سازمان زندان‌های آن را «غیر دقیق» دانست.

به گزارش وبسایت خبری «کلمه» روز جمعه ۱۶ مهرماه گروهی از زندانیان که «سابقه شرارت» داشته‌اند، با هماهنگی وکیل بند سالن ده تیپ۲ این زندان با استفاده از «تیزی» به اتاق زندانیان سیاسی هجوم برده و گروهی از زندانیان از جمله اکبر باقری، اکبر فراجی و پویا ‏قبادی را به شدت زخمی و شاپور احسانی‌راد را به قتل تهدید کرده‌اند.

این در حالی است که روز شنبه ۱۷ مهر ماه محمدمهدی حاج‌محمدی،‌ رئيس سازمان زندان‌های ایران، در توئیتر این خبر را «غیردقیق» خواند. او با ادعای این که در بند زندانیان سیاسی زندانی دیگری حضور ندارد، نوشت: «زندان محفل فرهیختگان نیست بلکه محفل مجرمان است. باوجود کنترل‌ها اختلاف و تنش بین آنها دور از انتظار نیست.»

وبسایت خبری «کلمه» در این مورد نوشته است بارها به مقامات سازمان زندان‌ها ‏و قوه قضائیه درباره تخلف محرز در زمینه عدم اجرای اصل تفکیک جرائم و عواقب آن هشدار داده شده است، اما بی‌توجهی‌های صورت گرفته موجب شده است اکنون جان زندانیان سیاسی و ‎حق حیات و ‎حق سلامت آنها در معرض تهدید جدی قرار بگیرد.

XS
SM
MD
LG