لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۶

چند خبر در ارتباط با بازداشت شدگان وقايع اخير


چند خبر در ارتباط با بازداشت شدگان وقايع اخير
چند خبر در ارتباط با بازداشت شدگان وقايع اخير

*سيد محمد خاتمی به ديدار خانواده سيد حسين مرعشی معاون سابق خود رفت که اکنون در زندان است. رييس جمهوری پيشين ايران از نحوه برخوردها با نيروهايی که به گفته وی، فقط در فکر خدمت بوده اند، ابراز تأسف کرد. هفته گذشته نيز مهدی کروبی به ديدار خانواده مرعشی، رفته بود. حسين مرعشی رييس دفتر رييس جمهور، معاون رئيس جمهور، و رئيس سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری و نيز دو دوره نمايندۀ مجلس شورای اسلامی، و يک دوره نيز استاندار کرمان بوده است.

*خانواده مجيد توکلی به همراه تعدادی از دانشجويان دانشگاه اميرکبير، به منزل عبدالله نوری رفتند. در اين ديدار، پدر و برادر مجيد،فشارهای غير قانونیِ وارد بر اين فعال دانشجويی را از جمله نگهداری در سلول انفرادی در مدت بازجويی و حتی پس از تشکيل دادگاه، منع حضور وکيل و خانواده در دادگاه انقلاب، و ممنوعيت ملاقات و تماس تلفنی، تشريح کردند. علی توکلی، برادر مجيد، تاکيد کرد که ادامهۀ فشارهای غيرقانونی بر برادر او، باعث تشديد بيماری پدر و مادر آنها شده است. عبدالله نوری وزير سابق کشور در اين ديدار خاطراتی از دوران زندان خود تعريف کرد و به خانوادۀ توکّلی گفت که شرايط سخت آنها و ديگر خانواده های زندانيان را درک می کند. آقای نوری افزود «ای کاش مسئولين، خانواده هايشان را برای دقايقی به جای خانواده زندانيان قرار ميدادند و آن چه را در آن شرايط برای خودشان انتظار داشتند برای ديگران هم همانگونه عمل می کردند. حکومت با دلجويی از خانوادۀ زندانيان شايد بتواند راه نفوذ و تأثيری بر زندانيان بيابد و بالعکس با سختگيری نسبت به خانواده زندانيان که در بسياری از موارد هيچ نقشی در موضع گيری های زندانی هم ندارند، زندانی و خانوده را نسبت به حکومت به شدت بدبين می کنند.»

*به گزارش منابع داخلی، عبدالله يوسف زادگان، به بازداشتگاهی در تهران منتقل شده است. اين دارندۀ مدال طلای المپياد ادبی کشوری، اواخر اسفند ماه در تهران بازداشت و به مشهد منتقل شد و از آن زمان در سلول انفرادی به سر می برد. اخيراً ۱۸۵ نفر از دانشجويانِ برگزيده و برندگان المپيادها، در نامه ‌ای به رييس قوه قضاييه، خواستار آزادی عبدالله يوسف زادگان و همچنين تجديد نظر در شيوۀ غيرعقلانی برخورد با نخبگان کشور، شده بودند.

*روز دوشنبه، مهدی محموديان، به نقل از شاهدان، با دست بند و پا بند، به بيمارستان امام خمينی منتقل شد. او در حالی که در اعتراض به وضعيت خود فرياد می زد خواستار رساندن صدای اعتراض خود شده است. بر اساس معاينه های پزشکان بيمارستان، هر دو ريه اين روزنامه نگار دچار عفونت حاد شده و پزشکان را نسبت به وضعيت سلامتی وی شديداَ نگران کرده است. مهدی محموديان روزنامه نگاری است که در خصوص حوادث زندان کهريزک اطلاع رسانی کرده بود.

XS
SM
MD
LG