لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۹

در آستانه بیستمین سالمرگ پرنسس دایانا؛ جزئیات جدیدی از مراسم تشییع او


93.
93.

با نزدیک شدن بیستمین سالگرد درگذشت پرنسس دایانا، شاهدخت ولز، نامش دوباره در رسانه‌ها پیچیده است.

ارل چارلز اسپنسر، برادر دایانا از روز مرگ او و مراسم خاکسپاری اش گفته است.

او در مصاحبه با برنامه «تودی» از رادیو چهار بی بی سی گفت که به خواهرزاده های کوچکش اصرار کرده پشت سر تابوت مادر راه بروند چون به دروغ به او گفته بودند این خواسته بچه هاست.

پرنس هری که آن زمان دوازده سال داشت پیش از این در مورد مراسم خاکسپاری صحبت کرده و قدم زدن پشت تابوت مادر را تجربه ای «شکنجه آور» خوانده است.

شاهزاده هری در ماه ژوئن به نشریه «نیوزویک» گفت: «مادرم تازه از دنیا رفته بود و من باید مسیری طولانی را پشت سر تابوتش راه می رفتم در حالی که هزاران نفر دورم بودند و میلیونها نفر شاهد مراسم از تلویزیون بودند. به عقیده من هیچ کودکی نباید تحت هیچ شرایطی چنین چیزی را تجربه کند»

همزمان با بیستمین سالروز درگذشت پرنسس دایانا، مستندی قرار است از شبکه «آی تی وی» بریتانیا پخش شود که در آن پرنس ویلیام، فرزند دیگر دایانا که هنگام مرگ مادرش پانزده سال داشت از جزئیات تازه ای پرده برداشته است.

شاهزاده ویلیام در بخشی از این مستند آخرین مکالمه تلفنی با مادرش را به خاطر می آورد که از فرانسه زنگ زده بود تا جویای حال فرزندانش شود و آنها با عجله با او خداحافظی می کنند تا به بازی شان برسند.

پرنس ویلیام می گوید آن مکالمه تلفنی تا آخر عمر در ذهنش باقی خواهد ماند و به خاطرش حسرت خواهد خورد. او می گوید اگر می دانستم دیگر مادرم را نخواهم دید و همان شب در تصادف کشته خواهد شد، جور دیگری با او صحبت می کردم و حرفهای متفاوتی می زدم.

ویلیام و هری قصد دارند در بیستمین سال درگذشت او از مجسمه یادبودش رونمایی کنند.

پرنسس دایانا در تابستان سال ۱۹۹۶ از همسرش چالرز جدا شد.

در سی و یکم ماه اوت سال ۱۹۹۷، دایانا و دودی فاید، دوست پسر مصری اش در یک حادثه رانندگی در پاریس کشته شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG