لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۷

جلوگیری از برگزاری مراسم بزرگداشت محمد مختاری و محمدجعفر پوینده 


آرامگاه محمدجعفر پوینده و محمد مختاری در امامزاده طاهرِ کرج
Photo : Behnam D
آرامگاه محمدجعفر پوینده و محمد مختاری در امامزاده طاهرِ کرج Photo : Behnam D

کانون نویسندگان ایران از جلوگیری دستگاه‌های امنیتی برای برگزاری مراسم بزرگداشت محمد مختاری و محمد جعفر پوینده خبر داد.

بر اساس این گزارش جمعه ۱۷ آذر ماموران امنیتی و انتظامی جمعیت گردآمده بر مزار محمد مختاری و محمدجعفر پوینده را پراکنده و از برگزاری مراسم بزرگداشت آن دو جلوگیری کردند.

در همین راستا کانون نویسندگان ایران پیش‌تر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود: «اعضای کانون ساعت ۱۵ روز جمعه ۱۷ آذر در گورستان امامزاده طاهر کرج مزار این دو عزیز را گلباران می‌کنند.»

کانون نویسندگان ایران همچنین از مراسم دیروز گزارش داده که قبل از شروع مراسم حضور نیروی انتظامی نشان دهنده «قُرق گورستان» بود. برهمین اساس گزارش شده که با حضور جمعیت و اعضای کانون ماموران امنیتی به جمعیت دادخواه «یک دقیقه فرصت حضور دادند» و «مأموران دست‌پاچه جمعیت را از گورستان بیرون راندند.»

دستگاه‌های امنیتی در سال‌های گذشته نیز اجازه برگزاری مراسم مختاری و پوینده را به علاقه‌مندان و دوستداران آنها نداده‌اند.

محمد مختاری و محمد جعفر پوینده دو عضو کانون نویسندگان ایران در سال ۱۳۷۷ توسط عواملی از وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به قتل رسیدند. پیش از آن نیز داریوش فروهر و پروانه اسکندری در آذر ماه سال ۷۷ در منزل خود با ضربات متعدد چاقو به قتل رسیدند.

این قتل‌ها به «قتل‌های زنجیره‌ای» معروف، و کشف عاملان آن از سوی محمد خاتمی رئیس جمهوری وقت، به هیات ویژه‌ای سپرده شد. چندی بعد وزارت اطلاعات در بیانیه‌ای اعلام کرد که تعدادی از ماموران «خودسر» آن وزارتخانه در قتل‌ها دست داشته‌اند.

XS
SM
MD
LG