لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۵

درخواست انجمن صنفی روزنامه‌نگاران برای «محاکمه عادلانه و علنی» نیلوفر حامدی و الهه محمدی


نیلوفر حامدی و الهه محمدی، روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده در ایران
نیلوفر حامدی و الهه محمدی، روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده در ایران

در آستانه برگزاری دادگاه نیلوفر حامدی و الهه محمدی، روزنامه‌نگاران زندانی، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران خواستار «محاکمه عادلانه و علنی» این دو خبرنگار شد.

این انجمن صنفی روز جمعه ۵ خردادماه در بیانیه‌ای انتظار جامعه مطبوعاتی را برگزاری «محاکمه عادلانه و علنی» همکاران خود دانست و «روشن‌شدن صحت و سقم» اتهامات وارده علیه این دو خبرنگار را خواست جدی روزنامه‌نگاران ذکر کرد.

این دو روزنامه‌نگار به «همکاری با دولت آمریکا»، «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» متهم شده‌اند و قرار است دادگاه آنها در روزهای ۸ و ۹ خردادماه برگزار شود.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، اتهام همکاری این دو خبرنگار با آمریکا را رد کرده است.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران تاکید کرده است: «برگزاری محاکمه علنی در عین حال می‌تواند به روزنامه‌نگاران کمک کند که در فضای شفاف‌تر و امن‌تری به فعالیت حرفه‌ای خود بپردازد.»

نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق، و الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌میهن، در پی پوشش اخبار مربوط به جان‌باختن ژینا (مهسا) امینی در بازداشت گشت ارشاد حدود ۸ ماه قبل بازداشت شدند.

همزمان با درخواست خانواده‌های این دو روزنامه‌نگار محبوس، بسیاری از نهادهای صنفی، روزنامه‌نگاران، فعالان مدنی و حقوق بشر در روزهای گذشته خواستار برگزاری علنی دادگاه برای آنها شده‌اند.

کمیته پیگیر وضعیت روزنامه‌نگاران بازداشتی در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از رویه برگزاری دادگاه‌های اهالی رسانه، خواستار علنی‌شدن دادگاه نیلوفر حامدی و الهه محمدی شده است.

از جمله درخواست‌کنندگان برگزاری دادگاه علنی می‌توان به احمد زیدآبادی، فعال رسانه‌ای، عمادالدین باقی، فعال مدنی و حقوق بشر، آذر منصوری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، عباس عبدی، پژوهشگر و فعال رسانه‌ای، الهه خسروی، روزنامه‌نگار و مریم لطفی، روزنامه‌نگار، اشاره کرد.

مقامات قضائی جمهوری اسلامی هنوز به این درخواست عمومی واکنشی نشان نداده اند.

روزنامه کیهان که زیر نظر نماینده علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اداره می‌شود با انتقاد از این مطالبه عمومی، برگزاری دادگاه علنی را «بهانه‌ای جدید برای غوغاسالاری» خوانده است.

XS
SM
MD
LG